Advertisement

Asya’nın üçüncü büyük ekonomisi olan Hindistan’a yatırım yapan Hedge Fonları, Başbakan Narendra Modi’nin ekonomiyi canlandıracağı beklentileri ile 2014 yılının en iyi performansını gösterdi.

Yılın başından Temmuz sonuna kadar olan dönemde Güney Asya ülkesi Hindistan’a yatırım yapan fonlar yüzde 26 getiri sağladı. Singapur merkezli Eurekahedge Pte.’nin verilerine göre Asya’nın genelinde ortalama getiri yüzde 3.5, Çin’de yüzde 1.9, Japonya’da yüzde 1.2, Kuzey Amerika’da yüzde 3.8 ve Avrupa’da yüzde 1.1 oldu.

Hindistan odaklı hedge fonları, Modi’nin ülkenin 1984’ten bu yana en büyük seçim zaferini kazanmasının ardından 5 yıl içinde en güçlü getiriyi sağlamaya hazırlanıyor. Başbakan Modi, ekonomik büyümeyi canlandıracağı, enflasyonu ve bütçe açığını kontrol altına alacağı ve yatırımcı güvenini desteklemek için ara verilen projeleri canlandıracağı taahhüdünde bulunmuştu.

Singapur merkezli Helios Capital Management Pte. Yöneticilerinden Samir Arora, “Zaman artık değişti ve şimdi kahraman bir Modi var. Yatırımcı ilgisinde büyük bir değişiklik olduğunu görüyoruz. Gelecek yıl Hindistan için çok önemli olabilir” diye konuştu.