Advertisement
Japonya ekonomisi satış vergisi artışının ardından toparlanamıyor. Son dönemde açıklanan sanayi üretimi, tüketici harcamaları, fiyat artışları ve istihdam ile ilgili veriler beklentilerin altında kalıyor. Bazı durumlarda bir önceki aydan dahi daha kötü tablolar ortaya çıkıyor. Bu olumsuz gelişmeleri Abenomics olarak adlandırılan genişlemeci politikaların yarattığı momentumu gölgeliyor.

FT'nin haberine göre, piyasaların moralini bozan en olumsuz veri tüketici harcamaları alanından geliyor. Temmuz ayında perakende satışlar yüzde 0.5, geniş kapsamlı hanehalkı harcamaları ise yüzde 0.2 geriledi.

Harcamalardaki düşüşte Japon halkının ortalama reel ücretlerinin düşmesinin etkili olduğu belirtiliyor. Japonya’da temmuz ayında tüketici harcamaları yüzde 3.4 arttı. Çekirdek enflasyon ise yüzde 1.3 oldu.

Japonya Merkez Bankası bu noktada bir ikilemle karşı karşıya kalıyor. Enflasyon çok yüksek çünkü ücretler enflasyon oranının altında kalıyor. Çok düşük çünkü deflasyon sürecinden çıkılması için daha yüksek enflasyona ihtiyaç olduğu belirtiliyor.

Ekonomistler baskılanmış bir iç taleple enflasyon yaratmanın zorluklarına işaret ediyor. Bunun için uygulanacak ek parasal genişleme adımlarının da ücret-enflasyon artışı makasını artıracağı kaydediliyor.