Advertisement

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, IŞİD tehlikesine karşı Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) silah yardımında bulunma kararı aldıklarını açıkladı.

Leyen, Başbakanlık'ta Angela Merkel başkanlığında yapılan zirvenin ardından Savunma Bakanlığı'nda Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

Almanya'nın Irak'ın kuzeyine bugüne kadar 50 milyon avroluk insani yardım yaptığını, ancak krizin yalnızca insani yardımla çözülemeyeceğini belirten Leyen, IKBY'nin talebi üzerine hükümet içinde ve müttefiklerle yaptıkları değerlendirmenin ardından, silah yardımında bulunma kararı aldıklarını bildirdi.

Leyen, "Hükümet, IŞİD'e karşı askeri olarak mücadele edenleri destekleyecektir. IŞİD tarafından barbar şekilde hedef alınan Müslümanları, Hristiyanları ve Yezidileri kurtaran Bölgesel Kürt Yönetimi Peşmergeleri ve onları havadan destekleyen ABD'ye müteşekkiriz. Peşmerge güçlerinin İŞİD'e karşı direnebilmek için acilen uygun askeri teçhizata ihtiyaçları var" şeklinde konuştu.

Leyen, Irak'ın kuzeyine askeri yardımların aşamalı olarak gönderileceğini, gelişmelerin seyri ve müttefiklerle danışmalara göre bunların sevk edileceğini vurguladı.

Savunma Bakanı ilk aşamada 4 bin kişilik Peşmerge gücünün ihtiyaçlarını karşılayacak silah ve mühimmat göndereceklerini belirtirken, bu kapsamda 4 bin G3 piyade tüfeği, 1 milyon mermi, 4 bin P1 tipi tabanca, 500 bin mermi, 20 milan tanksavar sistemi ve 300 tanksavar füze, 100 bazuka, 5 bin el bombası, 50 askeri araç göndereceklerini açıkladı.

Savunma Bakanı Leyen, peşmerge güçlerine tanksavar eğitimini Almanya'da verebileceklerini, gerekli olması durumunda diğer eğitimlerin Erbil çevresinde ya da üçüncü bir ülkede yapılabileceğini açıkladı.

Alman Savunma Bakanı, askeri yardımların sevkiyatının Eylül ayı içinde yapılacağını bildirdi.

Steinmeier: "IŞİD bölge için tehdit"

Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de basın toplantısında yaptığı açıklamada, IŞİD'in yalnızca Irak'ın kuzeyi için değil, tüm bölge için yaşamsal bir tehdit olduğunu kaydetti.

"Başkaları bu tehdide karşı mücadele ederken bizim kenara çekilmememiz gerektiğini düşünüyoruz" diyen Steinmeier, "Almanya'nın IŞİD'in durdurulmasına destek sağlaması gerekmekte. Uluslararası toplum Irak'ın kuzeyinde İŞİD'e karşı direnenleri desteklemekle yükümlü. Hem insani yardım, hem de askeri destekle yükümlü. Bunu hem ortaklarımız hem Irak'taki merkezi hükümet ve bölgesel Kürt yönetimiyle yakın istişareler yoluyla gerçekleştiriyoruz" şeklinde konuştu.

Silah yardımı kararının kendileri için kolay olmadığını ama bunun doğru bir karar olduğunu vurgulayan Steinmeier, diplomatik ve siyasi çözüm çabalarının da süreceğini vurguladı.

Steinmeier şunları kaydetti:

"Bizim Irak'a ve İŞİD'e karşı desteğimiz silah gönderilmesiyle başlamıyor, bununla da son bulmayacak. Sığınmacılara insani yardımlarımız sürüyor. IŞİD tehdidine salt insani yardımlarla karşı koyamayız. Aynı zamanda Kürt güvenlik güçlerini kendilerini savunabilir konuma getirmeliyiz. Bunun için de uluslararası alanda onay görmüş bir stratejiye ihtiyacımız var."

Dört alana yoğunlaşmak gerektiğini vurgulayan Steinmeier sözlerini şöyle tamamladı:

"İlk olarak yönetim kabiliyetine sahip bir Irak yönetimine ihtiyacımız var, Kürtler ve Sunnileri dahil eden, tüm grupları kapsayan bir yönetim olmalı. Irak ziyaretimin ardından yeni başbakanın tam da bunu yapacağı izlenimini kazandım. İkinci olarak Irak'ın komşu ülkeleri, bölge ülkeleri arasında IŞİD'e karşı birlikte mücadele etmek için karşılıklı anlayışın olması gerekiyor. Ayrıca İslam dünyasında IŞİD'in, dinin meşru temsilcisi olduğu iddiasını elinden alacak ona karşı koyacak fikirsel bir hareket olmalıdır. Son olarak uluslararası bir önlemler paketi olmalı ki BM Güvenlik Konseyi kararı buna imkan sağlıyor artık. Bu önlemler paketine IŞİD'e hem mali hem de militan desteğini kesmek için ihtiyacımız var."

Federal Meclis toplanacak

Hükümetin kararının ardından Federal Meclis Pazartesi günü yapılacak özel oturumda bölgedeki gelişmeleri ve IKBY'ye silah yardımı kararını ele alacak.

Hükümetten daha önce yapılan açıklamada, silah yardımı için Meclis'ten yetki gerekmediği, ancak hükümetin kararını destekleyecek bir karar tasarısı için oylama yapılacağı bildirilmişti. Bu oylamanın sembolik bir nitelik taşıyacağı kaydedilmişti.

Almanya'da muhalefette bulunan Sol Parti, IKBY'ye silah yardımına karşı çıkarken, bir diğer muhalefet partisi Yeşiller içinde görüş ayrılıkları bulunuyor.

Federal Meclis'te Başbakan Angela Merkel liderliğindeki Hristiyan Birlik partilerinin 311, koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti'nin 193 sandalyesi bulunuyor. Muhalefetteki Sol Parti 64, Yeşiller Partisi de 63 sandalyeye sahip.

Almanya ikinci televizyonu ZDF'in 22 Ağustos'ta yaptığı kamuoyu anketine göre, Alman halkının yüzde 67'si Almanya'nın IKBY'ye silah yardımını karşı çıkarken, destek verenlerin oranı yüzde 27.