Advertisement

İsviçre ekonomisi, Euro Bölgesi'nde büyümenin hiç ilerleme kaydetmemesiyle ülkede ihracatı olumsuz etkilemesi üzerine ikinci çeyrekte beklenmedik şekilde duraksadı.

İsviçre'nin gayrısafi yurtiçi hasılası ikinci çeyrekte değişiklik göstermezken, birinci çeyrekte yüzde 0.5 genişlemişti. Açıklanan rakamlar son iki yılın en düşük büyüme verisi olurken, bloomberg anketine katılan 16 ekonomistin tahmin medyanı da yüzde 0.5'lik büyüme olacağı yönündeydi.

Zürih'te bulunan Wellershoff & Partners Ltd.'nin kıdemli ekonomisti Felix Brill, "Maalesef, İsviçre ekonomisinin geri adım attığını görüyoruz. İki olmasa da bir adım geriye. En büyük endişem, yerel ekonominin beklenenden daha hızlı ivme kaybetmesi" dedi.

Net ticaret ihracatın ithalattan daha yavaş artması ile düşüşte en büyük etken olurken, hanehalkı tüketimi ve hükümet dışı organizasyonlar bir önceki çeyreğe göre sadece yüzde 0.2 arttı. İnşaat yatırımları ise yüzde 0.7 geriledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
02 Eylül 2014 Salı, 16:18 Misafir ısvıcre frankının dolar karsısında nerdeyse yuzde ellı deger kazanması sonucu boyle olması normalcumhur gultekın