Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Fitch Ratings'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek "Türkiye'nin önünde yeni zorluklar" başlıklı seminer Fitch Ratings Türkiye Direktörü Gülcan Üstay'ın konuşmasıyla başlayacak. Etkinlikte Kıdemli Direktör Paul Rawkins de "Kırılgan bir yöne doğru yön almak" başlıklı bir konuşma yapacak. Rawkins'in konuşmasında, ekonomide yeniden dengelenme, cari açıkta düzenlemeler, siyasi ve politika riskleri başlıklarına değinmesi öngörülüyor.

Fitch'in Finansal Kuruluşlardan Sorumlu Kıdemli Direktörü Janine Dow'un ise toplantıda, "Kilit likiditenin yavaşlaması ve artan zorluklara işaret eden sermaye tedbirleri" başlıklı bir konuşma yapması planlanıyor.

Fitch'in Türkiye'nin kredi notu konusunda değerlendirme yapacağı tarihin 3 Ekim olması bekleniyor. Derecelendirme kuruluşu Fitch, cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası yaptığı değerlendirme ile tartışmalara yol açmıştı. Fıtch'in o dönemki açıklamasında Erdoğan'ın  cumhurbaşkanı seçilmesinin politik ve sosyal huzursuzluğu azaltmadığı vurgulanarak "politik risklerin bir kredi zayıflığı olmaya devam etmesini bekliyoruz." denmişti. "Politik riskler, eğer hükümetin etkinliğini ve politika öngörülebilirliğini olumsuz etkilerse negatif not hareketine yol açabilirler"  denilen açıklamada Türkiye'nin politika tutarlılığı ve kredibilitesinin aynı not seviyesine  sahip ülkelerden zayıf olduğuna dikkat çekilmişti

Erdoğan'ın faizlerin daha da indirilmesi için merkez bankası üzerinde baskısını devam ettirmesinin, bankanın kredibilitesini daha da zayıflatabileceğine işaret edilen açıklamada merkez bankasının Ocak ayındaki keskin faiz artırımının hızla tersine çevrilmesinin Türkiye'yi gelişen piyasalara yönelik yatırımcı tercihlerindeki ani değişimlere daha kırılgan hale getirebileceği vurgulanmıştı.

Ayrıca 21 Kasım'da derecelendirme kuruluşu S&P ve 5 Aralık'ta Moody's'in Türkiye'nin kredi notu konusunda açıklama yapması bekleniyor.