Advertisement

Nikel, dünyanın en büyük ikinci sanayi metali kullanıcı ABD’de artış göstermesi beklenen fabrika siparişleri verisi öncesinde Londra’da 3 günden bu yana ilk kez yükseliş kaydediyor

Nikel Londra Metal Borsası’nda (LME) dün iki haftanın en düşük kapanışını gerçekleştirmesinin ardından yüzde 0.7 kadar yükseliş sağladı. ABD Ticaret Bakanlığı’nın bugün açıklayacağı verisi öncesinde Bloomberg anketine katılan ekonomistler ABD’de yeni fabrika siparişlerinin Temmuz ayında önceki aya göre yüzde 11 yükseldiği tahmininde bulunuyor. Dün açıklanan veri ABD’de ISM imalat endeksinin 3 yılın en yüksek seviyesine yükseldiğini gösterdi.

Üç ay vadeli nikel kontratları, 19 Ağustos’tan bu yana en düşük kapanış olan 18,550 dolardan yüzde 0.3 yükselerek Hong Kong saati ile 10:03’te ton başına 18,604 dolar oldu.

Bakır Londra’da yüzde 0.3 düşerek ton başına 6,949.50 dolardan işlem gördü. Aralık vadeli bakır kontratları New York’ta büyük bir değişiklik göstermeyerek pound başına 3.1555 dolar seviyesinde. Kasım vadeli bakır kontratları Şanghay’da yatay bir seyirle ton başına 49,680 yuandan (8,083 dolar) alıcı buldu.

LME’de çinko yükselirken alüminyum, kurşun ve kalay yatay seyretti.