Advertisement

Dolar euro karşısında, ivmelenen ABD ekonomik büyümesinin Fed’in faiz oranlarını tahminlerden erken yükselteceği iddialarını artırması ile 1 yıla yakın bir sürenin en güçlü seviyesinden işlem görüyor.

Dolar 16 önemli para biriminin çoğu karşısında, ekonomistlerin fabrika siparişlerinin ve istihdamın yükseldiğini göstermesi bekledikleri verileri öncesinde dünkü kazançlara tutunuyor. Yen dolar karşısında, Japonya Başbakanı Shinzo Abe’in, Yasuhisa Shiozaki’yi ulusal emeklilik fonunun revizyonundan sorumlu bakanlığa atamasının ardından teknik göstergelerin son gerilemelerin aşırı hızlı olduğuna işaret etmesi ile yükselişe geçti. Yeni Zelanda doları 6 ayın düşüğüne geriledi.

Sidney bulunan St. George Bank Ltd. ekonomistlerinden Janu Chan, “Dolar biraz daha yükseliş gösterebilir. ABD verileri güçlü ve Fed faiz artışı beklentisini destekler görünüyor. İlerleme devam ederse Fed’in faiz artışı tarihini piyasa beklentisinden erkene alması ihtimali yüksek” dedi.

Dolar euro karşısında, dünkü 1.3133 dolar seviyesinden Londra saati ile 07:27’de 1.3138 dolara geldi. Dolar dün 1.3110 seviyesi ile Eylül 2013’ten bu yana en güçlü seviyeye tırmandı. Dolar yen karşısında, 10 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyesi 105.31 yene çıkmasının ardından 104.93 seviyesinde yatay seyrediyor. Yen euro karşısında yüzde 0.1 değerlenerek 137.85 yen oldu.