Advertisement

- Piyasalar 'ateşkes haberleri' ile yön buluyor

Rusya ve Ukrayna'nın ateşkese yaklaştıkları haberleri ve Apple'ın değer kaybetmesi ABD hisselerini geriletirken, gelişen piyasalar ve ruble yükseldi. Petrol fiyatları da arttı. Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 0.1'den az değer kaybederek New York saati ile 13:01'de 2,003.36 puan oldu. Nasdaq 100 endeksi Apple'ın yüzde 3.3 gerilemesi ile, yüzde 0.4 düştü. MSCI Gelişen Piyasa Endeksi yüzde 1.2 ile 3 yılın en yükseğine çıktı Ruble, dünü 2003'ten bu yana en düşüks seviyeden kapatmasının ardından, New Yor saati ile 06:13'te yüzde 1.4 değer kazandı. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.7 yükselirken ruble yüzde 1.7 tırmandı. Petrol yüzde 1.7 yükseldi.

- ABD hisseleri 'Apple' ile kazancını azaltıyor

ABD hisseleri, Apple Inc.'nin teknoloji hisselerini aşağı çekmesinin Rusya-Ukrayna ateşkes görüşmelerini gölgelemesi ile, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin rekor kırmasının ardından, dalgalanıyor. Apple Inc., en büyük rakibi Samsung Electronics Co.'nun yeni akıllı telefonlarını tanıtmasının ardından, yüzde 3.1 geriledi. Teknoloji hisseleri düşüş yaşarken, Nasdaq 100 yüzde 0.5 aşağı indi. Delta Air Lines Inc. 3. çeyrekteki bazı hedeflerini düşürmesinin ardından yüzde 4.1 değer kaybetti. Federal-Mogul Holdings Corp. resmi olarak iki ayrı şirkete ayrılması ile yüzde 2 geriledi. S&P 500 yüzde 0.1'den az gerileyerek New York saati ile 11:32'de 2,002.27 puan oldu. Dow Jones endeksi yüzde 0.2 artışla 17,102.52 oldu. Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 0.4 kayıp yaşadı. Apple yüzde 8.7 ile endeksin en büyuk üyesi. S&P 500'deki işlemler 30 günlük ortalamanın yüzde 2.4 altındaydı.

- Altın düşüşün ardından yükseliyor

Altın, fiyatların Haziran’dan bu yana en düşük seviyelere yaklaşmasının ardından ilk kez yükselirken, yatırımcılar ABD toparlanan ekonomisini ve borçlanma maliyetleri görünümünü değerlendiriyor. Aralık vadeli altın ons başına 1,261.90 dolar ile 17 Haziran'dan bu yana en düşük seviyeyi görmesinin ardından, Nycomex'te yüzde 0.36 yükselişle 1,269.50 dolar oldu. Kontrat, ABD imalat endeksinin Mart 2011'den beri en yüksek seviyeye çıkmasının ardından, dün yüzde 1.7 gerileyerek 7 haftanın en dik düşüşünü kaydetmişti.

- Avrupa hisseleri 'ateşkes beklentileri' ile yükseldi

Avrupa hisseleri, Ukrayna ve Rusya'nın ateşkese yakın olduklarının belirtilmesi ve beklentilerin altındaki Euro Bölgesi hizmet PMI verisinin merkez bankasını teşviğe yönelteceği beklentileri ile, yükseldi. Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 0.7 yükselerek günü 344.97 puandan kapattı. Gösterge endeks, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi’nin düşük enflasyonla baş etmek için politika yapıcıların teşvikleri artırmaya hazır olduğu sinyali vermesi ile 8 Ağustos’taki 4 ayın en düşük seviyesinden yüzde 6.2 oranında yükseliş kaydetti.

- Gelişen piyasalar ruble ile yükseldi

Gelişen piyasa hisseleri, Rusya Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Başkanı Petro Poroşenko’nun Donbas bölgesinde kalıcı ateşkes anlaşmasına yaklaşması ile 3 yılın en yükseğine çıkarken, Rusya rublesi para birimlerindeki yükselişe öncülük ediyor. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, yüzde 1.2 yükselerek New York saati ile 13:19'da 1,099.92 puan oldu ve Ağustos 2011’den bu yana en yüksek seviyede. Ukrayna ile Rusya'nın ateşkes ile ilgili birçok konuda hemfikir oldukları belirtiliyor.

- Putin'den Ukrayna için barış planı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukraynalı mevkidaşı Poroşenko ile ateşkes konusunda atılması gereken adımlarda anlaşmasının ardından, Ukrayna için barış planının ana hatlarını ortaya koydu. Putin bugün Ulan Batur'da duyurduğu, 7 maddelik barış planı çerçevesinde Ukrayna'nın doğusundaki isyancıları saldırılarını durdurmaya ve Ukrayna ordusunu yerleşim yerlerinden çekilmeye çağırdı. Putin 5 Eylül'de nihai bir anlaşmaya varılabileceğini belirtti. Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko ise Putin ile ateşkes için atılması gereken adımlarda anlaşmaya vardıklarını ifade etti.