Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Draghi’nin bugün Frankfurt’ta yapacağı basın toplantısında açıklamalarda takip edilmesi gereken 5 önemli soru şunlardan oluşuyor:

-Daha fazla parasal genişleme yolda mı?

AMB’nin Haziran ayında sunduğu benzeri görülmemiş teşvik paketinin ardından çoğu analist 2014’ün sonuna kadar yeni önlem açıklanmayacağı yönünde tahminde bulunuyordu. Avrupa ekonomisinin ikinci çeyrekte daralması, enflasyonun yavaşlaması ve Ukrayna’da yaşanan kriz bu beklentiyi değiştirdi. Draghi, Wyoming Jackson Hole’de yaptığı konuşmada bu gelişmeleri ve enflasyon beklentileri üzerinde etkilerini kabul ederek parasal genişleme dahil olmak üzere daha fazla teşvik olacağı yönünde sinyaller verdi.

Bloomberg anketine katılan 57 ekonomistin 6’sı gösterge faiz oranının Haziran ayında alınan kararla getirilen rekor düşük seviyesi yüzde 0.15’ten 0.05’e indirileceği tahmininde bulunuyor. Temmuz ve Ağustos’ta hiçbir ekonomist faiz oranında indirim olacağını öngörmüyordu.

-TLTRO’larda değişiklik olacak mı?

Analistlere göre AMB, Haziran ayında açıkladığı paketin merkezini oluşturan hedeflenen uzun vadeli kredilerin koşullarını, gösterge faiz oranını düşürerek veya bankalara ücretlendirmeyi planladığı primleri silerek daha çekici hale getirebilir. Şu anki plan, borçlanmayı destekleyerek ekonomik toparlanmayı desteklemeyi amaçlıyor.

-Enflasyonda neler oluyor?

AMB, yeni ekonomik tahminler üzerinde duracak. AMB’nin şuanki beklentisi fiyat büyümesinin kademeli olarak önümüzdeki 2 buçuk yılda ivmelenerek, bu yılki yüzde 0.7’den 2015’te 1.1’e ve 2016’nın son çeyreğinde yüzde 1.5’e yükseleceği yönünde syrediyor.

AMB’nin yüzde 2’nin altında tutmayı hedeflediği enflasyon Ekim ayından bu yana yüzde 1’in altında seyrediyor ve Ağustos ayında yüzde 0.3’e gerileyerek 5 yılın en düşük seviyesine indi. Draghi Jackson Holde’de döviz kuru oranının  ve jeopolitik olaylar ile gıda ve enerji fiyatlarının enflasyona etki ettiğini ancak bu durumun geçici olduğunu ifade etmişti.

-Peki parasal genişleme olacak mı?

Draghi’nin Jackson Hole’de fiyat istikrarını korumaya yönelik orta vadede ihtiyaç duyulan tüm uygun enstrümanların kullanılacağını söylemesinin ardından Berenberg’ten JPMorgan Chase & Co.’ya analistler geniş ölçekli varlık alımı ihtimalinin arttığını belirtti. Pek çok analist parasal genişleme olursa 2015’te gerçekleşeceğini söylerken, Citigroup Inc. ekonomistleri geçtiğimiz ay merkez bankasının Aralık ayında 1 trilyon euroluk parasal genişleme programı açıklayacağı tahmininde bulundu.

-Draghi Avrupa liderleri ile neyi görüşüyor?

AMB Başkanı Draghi, geçtiğimiz haftalarda Fransa Başbakanı Francois Hollande ve İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile görüşmeler yaptı ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefon görüşmesinde bulundu. Bu görüşmeler tek başlarına haber değeri taşımazken, Fransa ve İtalya’nın Avrupa Birliği bütçe açığı kurallarında esneklik sağlanması çağrısında bulunmaları durumu değiştirdi. Almanya ise bu fikre karşı çıkıyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Eylül 2014 Perşembe, 09:24 Misafir parasal genişleme falan olmayacak almanya böyle bir şeye asla izin vermez bu arkadaş bol bol vaad ve temennilerde bulunur hepsi okadar