Advertisement

Üç ay önce Euro Bölgesi için benzeri görülmemiş bir teşvik paketi açıklayan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, yükselen deflasyon riski ve Rusya’nın gıda ithalatı yasağının olumsuz etkileri ile başa çıkmak için daha fazla parasal genişlemeye ihtiyacın olduğu sinyali verdi. Pek çok ekonomist, AMB yetkililerinin faiz oranlarını bugünkü toplantıda aynı seviyede tutacağı ve büyük ölçekli bir parasal genişlemeye gitmeyecekleri yönünde tahmin yürütürken, Commerz Bank AG’den Barclays Plc’ye bankalar Draghi’nin varlığa dayalı menkul kıymet satın alımı (ABS) önerebileceğini belirtiliyor.

AMB, varlığa dayalı menkul kıymet satın alım programının (ABS) finansal sisteme likidite sağlaması ve kredileri canlandırması için geçtiğimiz hafta BlackRock Inc.’ten danışmanlık hizmeti almak üzere anlaştı. Fransa ve İtalya gibi ülkelerin yeni ekonomik reformlar gerçekleştirmesi öncesinde merkez bankaları yetkilileri arasında risklerin arttığı yönünde uyuşmazlıklar oluşabilir.

Faiz oranlarında değişiklik yapılmayacağı tahmininde bulunan Frankfurt’taki Commerz Bank ekonomistlerinden Michael Schubert, “AMB bu toplantıda bir sinyal vermek istiyorsa, bu yüksek ihtimalle varlığa dayalı menkul kıymet alım programı olacaktır. Bizim baz aldığımız senaryo AMB’nin önümüzdeki 12 ay içinde parasal genişleme açıklayacağı yönünde seyrediyor” dedi.