Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya hisseleri, gösterge endeksin bir ayın zirvesinden geri adım atması sonrasında, gayrimenkul şirketlerindeki düşüş ile bugün de geriliyor. Samsung Electronics Co. ise yeni Galaxy Note telefonunu tanıtmasıyla ralli yaptı.

Hindistan'ın en büyük gayrimenkul şirketi DLF Ltd., bir mahkemenin arazi tahsisi kararını iptal etmesi ile yüzde 7.8 değer kaybetti. Yuexiu Property Co., bedelli hisse ihracı duyurması sonrasında yüzde 3 geriledi. Hengan International Group Co., BNP Paribas SA'nın hisse notunu düşürmesi ile yüzde 1.9 düşüş yaşadı. Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi Samsung ise Seul'de yüzde 1.8 değer kazandı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2 gerileyerek Hong Kong saati ile 14:07'de 148.80 puan olurken, yükselen bir hisse başına iki hisse geriledi. Endeks Şubat'taki düşük seviyesinden bu yana, ABD ekonomisindeki güçlenme sinyalleri ve Çin'de politika yapıcıların teşvik kararları ile yüzde 15'lik toparlanma kaydetti. Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştükten sonra çatışmaları sonlandırmak için anlaşmaya vardıklarını bildirdi.

Japonya'da Topix endeksi yüzde 0.4 yükseldi. Japonya merkez bankası Bank of Japan (BOJ) yıllık oranda parasal tabanı 60 trilyon yenden 70 trilyon yene (667 milyar dolar) yükselme açıklamasını yineledi. BOJ’un aldığı karar Bloomberg anketine katılan 31 ekonomistin beklentilerini karşıladı.

Çin'de ise Şanghay Bileşik Endeksi yükselişi beşinci güne taşıdı. Endeks yüzde 0.4 artışla yerel saat ile 13:09'da 2,296.67 puan olarak kaydedildi. Hang Seng China Enterprises Endeksi ise yüzde 0.6 yükselerek, sigorta şirketleri öncülüğündeki dünkü yüzde 3.2'lik sıçramayı sürdürdü. CSI 300 Endeksi ise yüzde 0.3 ilerleme kaydetti.