Advertisement

IKBY/Havrami: Türkiye güvenilir bir partner olduğunu kanıtladı

IKBY/Havrami: Türkiye güvenilir bir partner olduğunu kanıtladı

IKBY Doğal Kaynaklar Bakanı Aşti Havrami, "Bizim petrolümüz dünyadaki en siyasi petrol ve buna rağmen Türkiye, bize petrolümüzü uluslararası piyasaya taşımakta yardımcı oldu ve güvenilir bir partner olduğunu kanıtladı" dedi

04 Eylül 2014 Perşembe, 11:23 Güncelleme: 05 Eylül 2014 Cuma, 08:07

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Doğal Kaynaklar Bakanı Aşti Havrami, "Bizim petrolümüz dünyadaki en siyasi petrol ve buna rağmen Türkiye, bize petrolümüzü uluslararası piyasaya taşımakta yardımcı oldu ve güvenilir bir partner olduğunu kanıtladı" dedi.

Havrami İstanbul Grand Tarabya Otel'de düzenlenen "Mapping the Future of Energy" konferansında konuştu.

Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) aniden ortaya çıkışının Irak'ı şiddetli şekilde istikrarsızlaştırdığını ifade eden Havrami, Bağdat ile yaşanan bütçe krizi nedeniyle memur ve peşmerge maaşlarının ödenemediğini kaydetti. Havrami, bölgeye ilaç, gıda ve IŞİD ile mücadelede gerekli silahların ulaşmadığını da belirtti.

Havrami, "Irak'ın bütünlüğünü korumak için dostlarımızdan gelecek silah yardımına ihtiyacımız var" ifadesini kullandı ve yaklaşık 5 milyon nüfusa sahip IKBY'de 1,4 milyon mültecinin olduğunu söyledi.

IŞİD'in bazı enerji kaynaklarını ele gerçirdiğini hatırlatan Havrami, "Komşularımızla IŞİD'e karşı elimizden gelenin en iyisini yapmak zorundayız. Çünkü IŞİD ve destekçilerinin kaynak ve güç elde etmesini engellemeliyiz" dedi.

Havrami, "Bizim petrolümüz dünyadaki en siyasi petrol ve buna rağmen Türkiye, bize petrolümüzü uluslararası piyasaya taşımakta yardımcı oldu ve güvenilir bir partner olduğunu kanıtladı" ifadesini kullandı.

Bağdat'taki hükümet kurma çalışmalarına değinen Havrami, Kürtlerin hükümete katılma şartlarını şöyle sıraladı:

"Bağdat'ta kucaklayıcı hükümete ihtiyacımız var. Güç, gelir, enerji kaynaklarının adil paylaşımı, ademi merkeziyetçi bir hükümet kurulursa, belki Irak'ın bütünlüğü korunabilir. Kürtlerin hükümete katılmak için bazı minimum şartları var. Finansal haklarımızın verilmesi, ademi merkeziyetçiliğe sadık kalınması, petrol ve gaza ilişkin çatışmanın geride bırakılması. Bunların bir anda olmayacağını biliyoruz, ancak en azından süre belirlensin."

Ülkedeki istikrarsızlık nedeniyle bazı petrol şirketlerinin çekilmeye başladığına dikkati çeken Havrami, ilk aşamadaki korkunun geçtiğini, petrol üretiminin azalmadığını, hatta arttığını, ancak zarar görmüş boru hatları ve rafinerilerin çalışır hale gelmesinin en az 1-2 yıl alacağını sözlerine ekledi.ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 95.734 -0,87
USD/TRY 5,5796 0,22
EUR/TRY 6,1888 -0,05
EUR/USD 1,1092 -0,16
FAİZ 15,55 2,17
ALTIN/ONS 1.513,52 -0,64
BRENT 58,64 0,70
© haberturk.com
Yukarı