Advertisement

(19:19'da güncellendi)

Avrupa hisseleri, yatırımcıların hisse senedi değerlemelerine ağırlık vermeleri ve İskoçya'da bağımsızlığı destekleyenlerin oranının referandum öncesi artması ile düşüş gösterdi. Petrol şirketleri Brent'in varilinin 100 doların altına inmesi ile geriledi.

Bankalar FTSE 100 Endeksi'ni yüzde 0.3 aşağı çekti. Royal Bank of Scotland Group Plc and Lloyds Banking Group Plc yüzde 1'den fazla değer kaybetti. Petrol ve doğal gaz üreticileri Stoxx Europe 600'deki sanayi grupları arasında en sert düşüşü yaşadı.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.4 gerileyerek günü 346.09 puandan kapattı. Geçen haftayı 14 yılın yükseğinden kapatan FTSE 100, YouGov Plc'nin Sunday Times için yaptığı ankette İskoçya'da bağımsızlığı destekleyenlerin referandum öncesi bir yıldır ilk kez önde çıkması ile geriledi.

Danimarka'da bulunan Saxo Bank A/S baş yatırım yetkilisi Teis Knuthsen " Bu hafta piyasa yorgunluğuna şahit olabiliriz. Kimsenin referandumu ciddiye aldığını sanmıyorum. Bağımsızlık yönünde çıkacak karar İngiltere piyasalarını hayal kırıklığına uğratacaktır. İskoçya'nın ne yapacağını hiç bilmiyoruz" dedi.

(19:19'da güncellendi)