Advertisement

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun bugün Rusya yanlısı ayrılıkçılarla mücadele eden ordu birliklerinin kontrolündeki liman kenti Mariupol'e gideceği bildirildi.

Donetsk Valiliği Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamada, Poroşenko'nun Donetsk bölgesinde yer alan Mariupol'ü öğleden sonra ziyaret etmesinin beklendiği kaydedildi. Poroşenko'nun bazı üretim tesislerinin bulunduğu Mariupol'deki sanayi işletmelerini ziyaret edeceği dile getirildi.

Açıklamada, devlet başkanının son günlerde ayrılıkçılar ile ordu birlikleri arasında çeşitli çatışmaların çıktığı Mariupol'e yapacağı ziyaretin diğer detayları hakkında bilgi verilmedi. Devlet Başkanlığı resmi internet sitesinde de bu ziyarete ilişkin açıklama yapılmadı.

Ülkenin güneydoğusundaki Mariupol, hem sanayi kenti hem de liman kenti olması bakımından önem taşıyor. Kent ayrıca, Rusya sınırı ile Kırım arasındaki kara bağlantı yolu üzerinde bulunuyor.

Ülkenin doğusunda taraflar arasında ateşkes ilan edilmesine rağmen son dönemde Mariupol yakınlarında ayrılıkçılar ile ordu birlikleri arasında çatışmalar meydana geliyor. Ayrılıkçıların olası saldırısına karşı hükümet güçleri de Mariupol civarında yoğunlaşmış bulunuyor.

Petro Poroşenko, devlet başkanı seçilmesinin ardından yapılan yemin töreninden hemen sonra ayrılıkçıların elinden kurtarılan Slavyansk şehrine de ani bir ziyaret düzenlemişti.