Advertisement

Almanya'nın mevsimsellikten arındırılmış dış ticaret fazlası bu yılın Temmuz ayında 22,2 milyar euro oldu.

Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) açıkladığı verilere göre, bu yılın Temmuz ayında ihracat 101 milyar euroyu buldu. Temmuz ihracatı böylece şimdiye kadar belirlenen en yüksek aylık ihracat değerine ulaştı. Ülkenin ithalatı ise 77,6 milyar euro olarak gerçekleşti.

Almanya'da Temmuz ayında mevsimsellikten arındırılmış ihracat ise aylık yüzde 4,7 yükselirken, ithalat yüzde 1,8 geriledi.

Mevsimsellikten ve takvim etkisinden arındırılmamış dış ticaret dengesi bu yılın Temmuz ayında 23,4 milyar euro fazla vererek rekor seviyeye çıktı. Geçen yılın Temmuz ayında dış ticaret fazlası 16,3 milyar euro olmuştu. Ülkenin takvim ve mevsimsellikten arındırılmış dış ticaret fazlası ise 22,2 milyar euroya yükseldi.

AB dışı ülkelere ihracatta yüzde 7,2 artış

Almanya, bu yılın Temmuz ayında Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkelere 56,9 milyar euro değerinde mal satarken, bu ülkelerden 50,4 milyar avroluk mal aldı. Geçen yılın Temmuz ayı ile kıyaslandığında, AB ülkelerine yapılan ihracat yüzde 9,6, bu ülkelerden gerçekleştirilen ithalat da yüzde 2,6 arttı.

AB dışı ülkelere gerçekleştirilen ihracat söz konusu dönemde 44,1 milyar euro olurken, bu ülkelerden gerçekleştirilen ithalat ise 27,2 milyar euroyu buldu. Geçen yıl temmuz ayına göre, AB dışı ülkelere ithalat yüzde 7,2 artarken, söz konusu ülkelerden ithalat ise yüzde 1,8 azaldı.