Advertisement

Irak'ta, Haydar el-İbadi'nin kabinesi, parlamentodan güvenoyu aldı. Böylelikle Irak'ta Şiiler, Sünniler ve Kürtlerin içerisinde yer aldığı geniş katılımlı bir hükümet kurulmuş oldu.

Hükümetin programı 280 milletvekilinin hazır bulunduğu oturumda 177 "evet" oyuyla kabul edildi.

Yeni kabinede eski Başbakan ve Kanun Devleti Koalisyonu lideri Nuri el-Maliki, Muttahidun Koalisyonu Başkanı Usame Nuceyfi ve Irak Ulusal Koalisyon (Vataniyye) Başkanı İyad Allavi'ye Cumhurbaşkanı Yardımcılığı görevi verildi.

Sünni siyasetçi Salih Mutlak, Beha Areci ile eski Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari Başbakan Yardımcısı oldular.

Uzun tartışmalar sonucunda kurulan yeni kabinede 17 bakanlık Şiilere, 7 bakanlık Sünnilere, 4 bakanlık Kürtlere verilirken azınlıklara da bir koltuk verildi. Ayrıca Petrol, İçişleri ve Dışişleri gibi kritik bakanlıklar Şiilere bırakıldı.

Irak'ta parlamento seçimleri, 30 Nisan tarihinde gerçekleşmiş, Eski Başbakan Nuri el-Maliki'nin hükümet kuramaması ve Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) öncülüğündeki silahlı grupların ülke genelinde yaydığı şiddet sonucunda yeni hükümetin kurulması ertelenmişti. Dünya kamuoyu ve Irak'taki Şii dini mercilerin çağrıları üzerine Maliki, üçüncü dönem başbakan olmaktan vazgeçmiş Cumhurbaşkanı seçilen Fuat Masum, hükümet kurma görevini Haydar el-İbadi'ye vermişti.

Öye yandan ABD Başkanı Barack Obama, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'yi, hükümetinin güven oyu olması nedeniyle kutladı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Obama'nın İbadi ve Irak halkını, Irak'ta yeni hükümetin onaylanması nedeniyle kutlamak için aradığı belirtildi. Açıklamada, Obama'nın, İbadi ve diğer Iraklı liderlere, yeni ve geniş tabana dayanan bir hükümet kurmalarından dolayı takdirlerini ilettiği bildirildi.

Açıklamada, Obama'nın ayrıca, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütüne karşı birlikte hareket edebilmek için ABD ve Irak'ın uluslararası toplumla birlikte çalışmasının önemine işaret ettiği kaydedildi.

İbadi'nin de ortak düşmana karşı savaşta Irak'ın kapasitesini artırmak için Irak'taki tüm toplumların yanı sıra bölgesel ve uluslararası partnerlerle çalışma taahhüdünü belirttiği aktarıldı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Irak'ta yeni hükümetin ilan edilmesinin, hem Irak için hem de Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütüyle mücadele noktasında "köşe taşı" niteliğinde olduğunu söyledi.

Kerry, Irak'ta yeni hükümetin ilan edilmesiyle ilgili ABD Dışişleri Bakanlığında açıklama yaptı.

Bu adımın, hem Irak için hem IŞİD terör örgütüyle mücadele çabaları bağlamında bir "köşetaşı" olduğunu belirten Kerry, bugün artık Irak'ın birlik içinde ve kapsayıcı bir hükümeti bulunduğunu kaydetti. Kerry, şimdi de Iraklı liderlerin, bu yeni hükümetin kurulmasını sağlayan aynı vizyon ve amaçla halklarını yönetmesi gerektiğini dile getirdi.

IŞİD ile mücadele kapsamında dünya genelinde mümkün olan en geniş koalisyonu oluşturmak için yarın Ortadoğu'ya gideceğini hatırlatan Kerry, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz bu koalisyonu oluştururken şunun da altını çizmek istiyorum ki, IŞİD'in ve onun temsil ettiği şerrin yok edilmesinde her bir ülkenin oynayabileceği bir rol var. Bu, bazıları için doğrudan askeri destek, eğitim ve danışmanlık hizmeti, bazıları için insani yardım çabalarına katılmak, bazıları için de IŞİD'e yabancı savaşçıların katılması ile bu örgütün para kaynaklarının tespit edilmesine yardım etmek anlamına geliyor. Bu, bazıları için de üye çekmek için IŞİD'in kullandığı propagandanın etkisinin yok etmek ve dünyanın en büyük, barışçıl dinlerinden birinin çarpıtılmasının önüne geçmek anlamına geliyor."

Bu kapsamda gerek bölgede gerekse dünya genelinde şimdiden bazı ülkelerin attıkları adımlara değinen Kerry, "Küresel koordinasyon içindeki koalisyon, sadece günler ve haftalar için değil, aynı zamanda aylarca ve hatta belki önümüzdeki yıllarda da sürecek şekilde kurulacak" ifadesini kullandı.