Advertisement

(21:59'da güncellendi)

Standard & Poor's 500 Endeksi ve ABD Hazine tahvilleri, ABD'de faizlerin artırılacağı beklentisi ile düşerken, Apple hisseleri yeni iPhone'ların tanıtımı ile yükseldi. Dolar değer kazandı.

Standard & Poor's 500 Endeksi New York saati ile 14:11'de yüzde 0.3 yükseldi. Apple Inc. hisseleri ise yeni ürün tanıtımının ardından, yüzde 3.1 ralli yaptı. ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi üç baz puan yükselerek, yüzde 2.50'ye çıktı. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.4 gerileyerek düşüşünü 3. güne taşıdı.

ABD Hazine tahvilleri, San Francisco Fed'in bir araştırmasının, yatırımcıların politika yapıcıların kilit borçlanma faizlerini ne kadar çabuk artırabileceği konusunu hafife aldıklarını işaret etmesinin ardından değer kaybetti. Avrupa'da tahviller, tahvil arzları ile birlikte, traderların dikkatlerini Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) uygulamaya koymayı planladığı teşviğin büyüklüğüne ilişkin işaretleri değerlendirmek için politika yapıcıların konuşmalarına çevirdiği bir ortamda değer kaybetti. Ukrayna'da Savunma Bakanlığı, Rusya yanlısı ayrılıkçıların ülkenin doğusunda mevzilerini bombalamaya devam ettiğini kaydederken, Avrupa Birliği (AB) Rusya'ya ek yaptırımları geciktirdi.

Londra'da BNP Paribas SA Döviz stratejisti Michael Sneyd, "ABD Hazine tahvillerinin şimdilerde yükselmeye yönelmeleri dolar için çok destekleyici bir faktör," dedi ve "Daha önce iyi bir veri açıklandığında, jeopolitik riskler faizleri aşağıda tutuyordu. Ancak şimdi faizler yükseliyor ve yıldızlar dolar için ışıldıyor" şeklinde görüş bildirdi.

(21:59'da güncellendi)