Advertisement

(15:10'da güncellendi)

Altın New York'ta, güçlü doların talebi azaltması ve yatırımcıların ağırlıklarını Ukrayna'da azalan tansiyona ilişkin işaretlere yöneltmeleri ile birlikte, üç ayın en düşük seviyesi yakınında yatay seyretti. Platin son dört ayın en düşük seviyesini gördü.

Altın bu çeyrekte, ABD'de borçlanma maliyetlerinde artış olacağı beklentisi ile yüzde 5 düşerken, ABD para biriminin 10 önemli paradan oluşan sepet karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi bugün Temmuz 2013'ten bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Fed politika yapıcıları 16-17 Eylül'de bir araya gelecek.

Güvenli liman talebi, altının 10 Temmuz'da yaklaşık dört ayın en yüksek seviyesine ulaşmasına yardımcı oldu. Avrupa Birliği (AB) hükümetleri, Rusya ile ticari ilişkileri daha fazla riske sokmadan Ukrayna'daki ateşkesin durumunu değerlendirebilmek için zaman kazanmak amacıyla, Rusya'a yeni yaptırımları en az "birkaç gün" beklemeye aldı. Ukrayna ile Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasında 5 Eylül'de varılan ateşkes anlaşması, bu durumun devam edeceği yolundaki beklentileri güçlendirdi.

Londra'da Marex Spectron Group değerli metaller müdürü David Govett, "En azından şu an için, dolar bir kez daha temel yönlendirici olacak gibi görünüyor," dedi ve "Haber başlıkları fiyatları hareket ettirecek, ancak son dönemlerde dünyadaki sorun noktaları biraz sakinleşmiş görünüyor" şeklinde görüş bildirdi.

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.2 yükselerek, New York saati ile 07:20'de, ons başına 1,256.40 dolara çıktı. Kontrat dün 1,252.10 dolar ile 10 Haziran'dan bu yana en düşük seviyesini gördü. Spot altın fazla değişmeyerek, ons başına 1,255.88 dolarda kaldı.

İşlem Hacmi

Vadeli kontratlarda işlem hacmi, Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 14 altındaydı.

Altının 14 günlük RSI göstergesi, dün 31.9 seviyesinden kapandıktan sonra bugün 33.4 seviyesine geldi. Bu göstergenin 30 seviyesinin altına inmesi, teknik grafiklerle çalışan bazı traderlar için, fiyatların yükselmeye hazırlandığını işaret ediyor.

Vadeli işlemler, Fed'in gösterge faizi Temmuz 2015'e kadar en az yüzde 0.50 seviyesine yükseltme ihtimalini yüzde 59 olarak gösteriyor. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları 5 Eylül'de kapanış bazında rekor seviyeye yükseldi. Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, Bloomberg'in derlediği verilere göre, 20 Haziran'dan bu yana en düşük seviyesinde.

Sydney'de Ayers Alliance Securities şef yatırım yetkilisi Jonathan Barratt, "Getiri arayan kısa vadeli traderler diğer alternatiflere bakıyor," dedi ve "Altın tutanlar altından çıkıyor ve bu bir süredir oluyor" şeklinde görüş belirtti.

Aralık vadeli gümüş kontratları New York'ta, dün ons başına 18.93 dolar ile 6 Haziran'dan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra, yüzde 0.4 yükselişle 19.03 dolara çıktı. Ekim vadeli platin, bugün erken saatlerde ons başına 1,395.10 dolar ile 24 Nisan'dan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra fazla değişmeyerek 1,396.70 dolara geldi.

Aralık vadeli palladyum yüzde 0.3 düşüşle ons başına 883.55 dolara geriledi. Fiyatlar geçen hafta, dünyanın en büyük üretcisi Rusya'da arz sorunları olabileceği endişesi ile 913 dolara kadar çıkarak 13 yılın zirvesine ulaştı.

(15:10'da güncellendi)