Advertisement

Nikel, doların yükselmesinin ardından emtialara yatırım aracı olarak talebin düşmesi ile sanayi metallerindeki düşüşe öncülük ediyor.

Nikel Londra’da yüzde 1.9 kadar geriledi. Doların 10 önemli para birimi karşısındaki hareketlerini takip eden Bloomberg Spot Dolar Endeksi bugün 1,046.40 puana ile Temmuz 2013’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Dolar, Fed’in faiz oranlarını artıracağı spekülasyonları ile kazançları artırıyor. Fed gelecek hafta para politikası toplantısını gerçekleştirecek.

Tokyo’da bulunan Nihon Unicom Inc. araştırma genel müdürü Hiroyuki Kikukawa, “Güçlenen dolar metal satışlarını destekledi. Piyasa ayrıca Çin’in yavaşlayan ithalatının yurtiçi tüketimin zayıfladığına işaret etmesi ile baskı altında” dedi.

Üç ay vadeli nikel kontratları Londra Metal Borsası’nda (LME), 19,550 dolardan işlem görmesinin ardından yüzde 1.4 gerileyerek Tokyo saati ile 11:11’de ton başına 19,645 dolardan alıcı buldu. Fiyatlar dün yüzde 1.8 artış ile 19,930 dolara ulaşarak 19 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Dün açıklanan veriler dünyanın en büyük sanayi metali kullanıcısı Çin’de ithalatın Ağustos ayında gerileyerek düşüşü 2. aya taşıdığını gösterirken ihracat yükseldi. Çin’de bu sayede ticaret açığı rekor seviyeye ulaştı.

Bakır Londra’da 4 günden bu yana ilk kez düşüş göstererek yüzde 0.3 gerileme ile ton başına 6,972 dolar oldu. Aralık vadeli bakır kontratı New York’ta büyük bir değişiklik göstermeyerek pound başına 3,168 dolar ve Şanghay’da Kasım vadeli bakır kontratı ise ton başına 49,800 yuandan (8,119 dolar) alıcı buldu.

LME’de alüminyum, çinko kurşun ve kalay düştü.