Advertisement

Gelişmekte olan ülke para birimleri Fed’in faiz oranlarını yatırımcı beklentilerinden erken yükselteceği endişesi ile zayıflarken gösterge endeks düşüşü 4. güne taşıyor.

Malezya ringiti dolar karşısında bir haftanın en büyük düşüşünü kaydederken, Filipin pezosu ve Endonezya rupisi en az yüzde 0.3 değer kaybetti. Jakarta Bileşik Endeksi, PT United Tractors’ın yüzde 3.9’luk düşüşünün ardından rekor seviyeden geriledi. Philippine Stock Exchange Endeksi 15 ayın yükseğinden düşüş kaydetti. Şanghay Bileşik Endeksi, önceki kayıplarını azaltarak yükselişi 7. güne taşıyor.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, yüzde 0.3 düşerek Hong Kong saati ile 13:33’te 1,091.22 puan oldu ve 8 Ağustos’tan bu yana en uzun süreli kayıp dönemini kaydetmeye hazırlanıyor. San Francisco Fed araştırmacıları, finans piyasalarındaki düşük volatilitenin yatırımcıların Fed’in faiz artırımını ne kadar çabuk gerçekleştireceğini tahmin edemediklerine işaret edebileceği belirtti.

Jakarta’da bulunan PT Samuel Aset Manjemen yöneticilerinden Agus Yanuar, Gelişen piyasalar, Fed faiz artırımını beklentilerden önce yapacağı endişesi ile zayıflıyor” diye konuştu.

Malezya ringiti yüzde 0.5 değer kaybederken, Filipin pezosu 20 Ağustos’tan bu yana en büyük düşüşü kaydetti. Endonezya rupisi 3 günlük yükselişi sonlandırdı. Doların 10 önemli para birimi karşısında hareketlerini zileyen Bloomberg Spot Dolar Endeksi, dün yüzde 0.7’lik yükseliş ile 10 Temmuz 2013’ten bu yana en yüksek kapanışı gerçekleştirmesinin ardından bugün yüzde 0.2 artış gösterdi.

Fed yetkilileri Haziran ayında açıkladıkları tahminlerinde, hedef faiz oranlarını 2015’in sonunda yüzde 1.13 ve 2016’da yüzde 2.5 olarak belirtmişlerdi. Fed, 16-17 Eylül’de tekrar toplanacak.

Bloomberg’in derlediği verilere göre, gelişen piyasaların gösterge endeksi bu yıl yüzde 8.9 yükselirken, yıllık bazda tahmini gelirlerin 11.4 katı işlem gördü. Aynı süreçte MSCI Dünya Endeksi,  yüzde 4.9 artış gösterirken, 15 kat değerleme kaydedildi.