Advertisement

FPG Securities Co.'ya göre, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) rekor büyüklükteki teşviğinin, euro ile fonlanan yüksek getirili para birimlerine yönelik yatırımları (carry trade) artırmaya devam edecek.

Şirketlere tezgah üstü Döviz türev ürünleri sunan FPG Securities'in CEO'su Koji Fukaya, "ABD doları, önemli para birimleri arasında yatırımcıların bir numaralı tercihi olacak," dedi. daha önce, Credit Suisse Group AG ve Deutsche Securities Inc.'te döviz stratejisti olarak görev yapan Fukaya, 5 Eylül'de Tokyo'da verdiği mülakatta, Avustralya ve Yeni Zelanda dolarlarının ve Güney Afrika randı gibi bazı gelişen piyasa paralarının da faydalanacağını sözlerine ekledi

Euro dün, AMB'nin 4 Eylül'de beklenmedik bir şekilde, üç temel faizinin tümünde indirime gitmesi ve en az 700 milyar euroluk (903 milyar dolar) destek sinyali vermesinin ardından 14 ayın en düşük seviyesine geriledi. Başkan Mario Draghi , özel sektörün sahip olduğu menkul kıymetlerin alımına ilişkin bir plan açıkladı. Gelecek hafta toplanacak olan Fed, aylık varlık alımını 85 milyar dolardan 25 milyar dolara düşürdü ve faizleri ne zaman yükseltmeye başlayacağını tartışıyor.

Euro dün dolar karşısında 1,2882 ile Temmuz 2013'ten bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra, Tokyo saati ile 10:44'te 1,2895 seviyesine geldi. Bu yıl yüzde 6.2 değer kaybeden Avrupa ortak para birimi, Fukaya'ya göre, yıl sonunda 1.25 dolar seviyesine inecek. Bu, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanı olan 1.30 dolardan daha aşağıda bir seviyeyi işaret ediyor.