Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

ABD Başkanı Barack Obama ve Başkan Yardımcısı Joe Biden, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütüyle mücadelede izlenecek stratejiyle ilgili Kongre liderleriyle Beyaz Saray'da toplantı yaptı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, toplantının verimli geçtiği ve Kongre liderlerinin IŞİD'in geriletilmesi ve nihayetinde yok edilmesine yönelik çabalara desteklerini ifade ettiği belirtildi.

Açıklamaya göre, Obama görüşmede Kongre liderlerine, "yarın gece açıklayacağı misyona uygun olarak IŞİD'e karşı harekete geçmek için ihtiyaç duyduğu yetkiye sahip olduğunu" söyledi.

Obama'nın, "Başkan ve Kongre, IŞİD gibi bir ulusal güvenlik tehdidiyle mücadelede birlikte çalıştığında ülkenin daha güçlü ve verdikleri çabaların daha etkili olduğu yönündeki inancını yinelediği" kaydedildi.

Beyaz Saray açıklamasında, "Başkan (Obama), Kongre liderlerine, Kongre'nin, genel çabalara yardımı dokunacak ve dünyaya ABD'nin IŞİD tehdidini yenilgiye uğratmada birlik halinde olduğunu gösterecek adımlar atmasından memnuniyet duyacağını belirtti" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Obama ve ekibinin, Kongre ile kapsamlı istişareleri devam ettirme arzusunda olduğu da belirtildi.

Görüşmeye Kongre'den, Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi John Boehner, Temsilciler Meclisi'ndeki Demokrat Azınlık Lideri Nancy Pelosi, Senato'daki Demokrat Çoğunluk Lideri Harry Reid ve Senato'daki Cumhuriyetçi Azınlık Lideri Mitch McConnell katıldı.