Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Bakır, doların güçlenmesi ile alternatif yatırım aracı olan metale talebin azalması ile 12 haftanın en düşüğüne gerileyerek sanayi metallerindeki kayıplara öncülük etti.

Bloomberg Spot Dolar Endeksi yükselişi 4. güne taşırken, bakır Londra’da yüzde 0.3 kadar geriledi. Dolar, ABD ekonomik verilerinin Fed’in beklentilerin önce faiz artırımı gerçekleştireceği iddialarını desteklediği spekülasyonları ile bu çeyrekte yüzde 4.4 ralli yaptı. Güçlenen dolar diğer para birimlerine kıyasla dolarla fiyatlanan ham madde fiyatlarının daha yüksek olmasına neden olarak emtia yatırımları görünümü düşürüyor.

Tokyo’da bulunan Fujitomi Co. analistlerinden Kazuhiko Saito, “Her şey doların yükselmesi ile ilgili” dedi.

Üç ay vadeli bakır kontratları Londra Metal Borsası’nda (LME) ton başına 6,871.25 dolara gerileyerek 20 Haziran’dan bu yana en düşük seviyeyi görmesinin ardından Tokyo saati ile 16:16’da 6,875 dolardan alıcı buldu. Aralık vadeli bakır kontratları New York’ta yüzde 1.2 düşüş ile pound başına 3.072 dolar olurken, Kasım vadeli bakır kontratları Şanghay’da yüzde 1.4 gerileyerek ton başına 48,190 yuandan (7,860 dolar) işlen gördü.

Doların 10 önemli para birimi karşısındaki hareketlerini izleyen Bloomberg Spot Dolar Endeksi, dün 14 ayın en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından 1,048.41 puan oldu.

LME’de alüminyum yüzde 0.2 düşerek ton başına 2,054 dolara geldi ve önceki kazançları geri verdi. Çinko, kurşun ve nikel değer kaybederken, kalay işlem görmedi.