Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri, enerji ve tüketici hisselerinin düşüşlere öncülük etmesi ile gerilemeyi 6. güne taşıyarak Kasım’dan bu yana en süreli süreli kayıp dönemini kaydetmeye hazırlanıyor. Endonezya rupisi, faiz oranı kararı öncesinde değer kaybetti.

Cnooc Ltd. ve PetroChina Co., petrol 8 ayın düşüğünden işlem görmesiile Hong Kong’ta yüzde 1’den fazla değer kaybına uğradı. Hyundai Motor Co. 13 ayın en düşük seviyesine gerileyerek Güney Kore hisselerini aşağı çekti. Mahindra & Mahindra Ltd. Bombay’da yüzde 1.6 geriledi. Rupi dolar karşısında iki ayın en düşüğüne indi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, yüzde 0.4 düşüşle Hong Kong saati ile 1,071.46 puan olarak 4 haftanın en düşük seviyesine yaklaşıyor. Endeks, Fed’in faiz oranlarının beklentilerden erken yükselteceği endişesi ile bu hafta yüzde 2.3 geriledi. Çin’de enflasyonun Ağustos ayında 4 ayın en düşük seviyesine gerilemesi ve fabrika satış fiyatlarındaki düşüşün 30. aya girmesi ile Çin hükümetinin teşvikleri artıracağı beklentileri yükseldi.

Project Asia Research & Consulting Pte. Yöneticilerinden Attila Vajda, “Teşviklerin artırılmasının Çin’in reel ekonomisi üzerindeki etkileri en iyi ihtimalle karışık olacak. ABD’de herhangi bir faiz oranı artışı kısa bir düzeltmeye neden olabilir” dedi.

Bloomberg’in derlediği verilere göre, gelişen piyasaların gösterge endeksi bu yıl yüzde 7.2 yükselirken, yıllık bazda tahmini gelirlerin 11.2 katı işlem gördü. Aynı süreçte MSCI Dünya Endeksi,  yüzde 4.6 artış gösterirken, 15 kat değerleme kaydedildi.