Advertisement

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk'un, Rusya'nın, gazı her zaman silah olarak kullandığını ve kullanmaya da devam ettiğini söyledi.

Yatsenyuk, Estonya Başbakanı Hendrik Toomas ile görüşmesi sırasında Ukrayna Enerji Bakanlığının Avrupa Komisyonu'na, Rusya'nın temin ettiği gaz hacmini azaltması ile ilgili eylemlerini kontrol etmesi çağrısında bulunduğu bildirildi. Yatsenyuk; "Rusya her zaman gazı bir silah türü olarak kullanıyordu ve şimdi de kullanmaya devam ediyor" şeklinde konuştu.

Başbakan Yatsenyuk, Gazprom'un, Ukrayna'ya yeniden ihracat yoluyla yapılan doğalgaz sevkiyatını durdurmak istediğini ve böylece Ukrayna'yı "Kış mevsiminde dondurmak istediğini" söyledi.

Ukrayna'nın, Avrupa'dan gelen gaz için ön ödemeyi yaptığına işaret eden Yatsenyuk; "Bu, bizim için milli güvenlik meselesidir" dedi. Yatsenyuk, "Avrupalı ortakların, aldıkları tüm yükümlülükleri yerine getirecekleri umudu taşıdığını" ifade etti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
12 Eylül 2014 Cuma, 09:55 Misafir avrupa'nın gazına gelip hareket ederseniz, olacağı budur. bazı gerçekler yadsınamaz. ukrayna'nın selameti rusya ile iyi geçinmekten geçmektedir. şimdilik.