Advertisement

(14:54'te güncellendi)

Brent petrolü, Çin sanayi üretimi verisinin küresel finansal krizden bu yana en zayıf genişlemeyi göstermesi ile 2 yılın en düşük gün içi seviyesine geriledi.

Brent vadelileri Londra'da, Çin’de sanayi üretiminin bir önceki yıla göre Ağustos ayında yüzde 6.9 yükselmesinin ardından, yüzde 0.9 geriledi. Çin Ulusal İstatistik Kurumu verilerine göre dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisi  Temmuz ayında yüzde 9 genişleme sağlanmıştı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı yüzde 8.8 yükseliş görüleceği yönündeydi. Devlet tarafından işletilen National Oil Corp.’un açıklamasına göre Libya’da petrol üretimi günlük 870,000 varile ulaştı.

Sidney’de bulunan CMC Markets şef stratejistlerinden Ric Spooner, “Çin verileri en önemli odak noktası. Genel olarak petrol talebindeki düşüşe bir faktör daha eklenmiş oldu” dedi.

Ekim vadeli Brent petrolü kontratları Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında 90 sent kadar gerileyerek varil başına 96.21 dolara inerek, 2 Temmuz'dan bu yana en düşük seviyeyi gördü. Kontrat yerel saat ile 11:16'da bir önceki kapanışa göre 32 sent gerileyerek 96.79 dolardan işlem gördü. Daha aktif olan Kasım vadeli Brent petrolü kontratı 29 sent düşüş ile 97.67 dolar oldu. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark 5.35 dolar seviyesinde.

Ekim vadeli WTI petrol kontratları Nymex elektronik işlemlerde 1.64 dolar sent kadar düşerek varil başına 90.63 dolar oldu. Gelecek ay vadeli Mayıs 2013’ten bu yana en düşük kapanışı kaydetmeye hazırlanıyor. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 74 yukarısında seyrediyor. Fiyatlar geçtiğimiz hafta yüzde 1.1 geriledi ve bu yıl yüzde 7 aşağıda seyrediyor.

(14:54'te güncellendi)