Advertisement

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'ye, Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattından günlük yaklaşık 200 bin varil petrol geldiğini belirterek, "Bunun içerisinde 'Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) petrolü' diye bir petrol yok" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Katar'ın başkenti Doha'daki temaslarında eşlik eden Yıldız, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin uluslararası arenada özellikle itibarla alakalı bir problem yaşamasını isteyen kesimler olduğuna işaret eden Yıldız, Türkiye'nin, Kerkük-Yumurtalık Ham Petrol Boru Hattı'ndan aldığı petrolün Bağdat ve Erbil petrolü olduğunu, aynı zamanda bu petrolün hangi kuyulardan üretildiğine dair de raporlar bulunduğunu belirtti.

IŞİD'in, Irak'ta bulunan Beyci rafinerisini ele geçirmesinden sonra petrol ürünleri tedarikiyle alakalı Kuzey Irak'ın ihtiyaçları olduğunu ifade eden Yıldız, şöyle konuştu:

"Sayın Neçirvan Barzani Türkiye'ye geldiğinde de bu konu işlendi. Biz de petrol ürünleriyle alakalı böyle bir tedarikte bulunabileceğimizi söylemiştik. Bununla alakalı sevkiyatlar devam ediyor. Ham petrol alımı ve karşılığında da petrol ürünleriyle alakalı sevkiyat devam ediyor. Daha fazla ihtiyaçları varsa, başka ülkelerden tedarik ediyor olabilirler ama bu kapasite artarak devam edecek."

- "Uzun dönemli kontrat yapmak istiyoruz"

Katar Enerji ve Sanayi Bakanı Muhammed bin Salih el Sada ile siyasi konuların enerji sektörüne yansımalarını konuştuklarını aktaran Yıldız, sektörün bu manada fiyatlandırma mekanizmaları ve bir kısım beklentilerini mevkidaşıyla görüştüklerini ifade etti.

Katar'la yapılan sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) anlaşmasına da değinen Yıldız, Türkiye'nin özellikle kış aylarında doğalgaz ihtiyacının yüksek miktarlara ulaştığını hatırlatarak, "Katar'la yapılan 1,2 milyar metreküplük LNG anlaşması da bu aylara münhasır olmak üzere yapıldı" diye konuştu.

Türkiye'nin, Katar'la uzun dönemli kontratlar yapmak istediğini vurgulayan Yıldız, Katarlı yetkililerin de ellerinde doğalgaz olduğu sürece bu kontratları yapabileceklerini aktardıklarını söyledi.

- "Afşin-Elbistan'da çalışma devam ediyor"

Bakan Yıldız, Afşin-Elbistan Termik Santraline ilişkin fizibilite çalışmalarının devam ettiğini ifade ederek, "Afşin-Elbistan'la alakalı da orada kömür santralleri yapılmasıyla ilgili çalışma devam ediyor. Henüz son noktaya gelinmiş değil" dedi.

Santrale dair ne tür bir yatırım yapılacağıyla ilgili zamana ihtiyaç olduğunu söyleyen Yıldız, "Konuyla alakalı olarak yatırım ajansıyla konuşma imkanımız oldu" diye konuştu.