Advertisement

Dünyadaki milyarderlerin sayısı geçen yıla kıyasla yüzde 7 artarak 2 bin 325'e ulaştı. En çok milyardere sahip olan ülkeler ise sırasıyla ABD, Çin ve İngiltere oldu. Yapılan araştırmalara göre, dünyadaki milyarderlerin sayısı geçen yıla kıyasla yüzde 7 artarak 2 bin 325'e ulaştı.

İsviçreli yatırım bankası UBS ve Wealth-X adlı araştırma şirketinin raporuna göre, dünyadaki milyarderlerin sayısı geçen yıldan bu yana 155 kişi arttı. Milyarderlerin toplam servetleri ise yüzde 12'lik artışla 7,3 trilyon dolara çıktı.

ABD, 571 kişiyle en çok milyardere sahip ülke olurken, onu 190 milyarderle Çin, ve 130 milyarderle İngiltere izledi. Öte yandan, Ortadoğu ve Afrika'daki milyarder sayısı azaldı. Rapor, milyarderler kulübünün yüzde 88'ini erkeklerin oluşturduğunu ve ortalama milyarder yaşının 63 olduğunu ortaya koydu. Milyarderlerin yüzde 54'ünün servetlerini kendi başına inşa ettiği belirtilen raporda, ortalama servetin 3,1 milyar dolar olduğu kaydedildi. Ayrıca milyarderlerin sadece yüzde 5'inin servetinin 10 milyar doları aştığı bilgisine de yer verildi.

Milyarder sayısındaki artışta hisse senetlerindeki yükselişin etkili olduğu ifade edildi. Standard & Poor's 500 Endeksi, yılın ilk altı ayında yüzde 20 değer kazanmıştı. Bu dönemde milyarderlerin ortalama servetlerinin de yüzde 4,4 oranında arttığı görüldü.