Advertisement

Batı Teksas türü ham petrol (WTI) fiyatları, dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD'de ham petrol stoklarının son beş haftada ilk defa arttığını gösteren veri sonrasında düşüşü ikinci güne taşıdı. Brent petrolü de Londra'da değer kaybediyor.

Petrol vadelileri New York'ta yüzde 0.9 kadar geriledi. Dün açıklanan EIA verilerine göre ABD'de petrol stokları geçtiğimiz hafta 3.67 milyon varil artarak 362.3 milyon varile ulaştı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı stokların 1.5 milyon varil azalacağı yönündeydi. Dolar ise Fed'in hedef faiz oranı tahminini artırması sonrasında yükseldi.

CMC Markets şef stratejistlerinden Michael McCarthy, "Sürpriz artış piyasa üzerinde etkili oluyor. Fed'in faiz oranı beklentilerini artırması direkt olarak para piyasasına etki ediyor, bu da emtia fiyatları üzerinde baskı yaratıyor" derken, yatırımcıların fiyatların varil başına 91.50 seviyesini görmesi durumunda WTI kontratı alacağı tahmininde bulundu.

Ekim vadeli WTI petrolün varil fiyatı 80 sent kadar gerileyerek Nymex elektronik işlemlerde 93.62 doları görürken, Singapur saati ile 13:16'da 93.75 dolardan fiyatlanıyor. Kontrat dün 46 sent gerileyerek 94.42 dolara gerilemişti. Tüm kontratlarda işlem hacmi son 100 gün ortalamasının yüzde 10 altında seyrediyor. Fiyatlar bu yıl genelinde yüzde 4.7 geriledi.

Kasım vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise, Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında, 69 sent kadar gerileyerek 98.28 dolar oldu. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark aynı ay vadeli kontratlarda 5.77 dolar seviyesinde.