Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB), oy hakkına sahip üyelerin rotasyon listesini açıkladı. AMB'nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, bankanın oylama rotasyon sisteminin 1 Ocak 2015'te başlayacağı duyuruldu.

AMB Yönetim Kurulu'nun rotasyon sisteminin yürürlüğe girdiği zaman, hangi ülke merkez bankası başkanının ilk olarak oylama hakkından feragat edeceğini kura yoluyla belirlediği vurgulanan açıklamada, söz konusu kuranın tüm Yönetim Konseyinin huzurunda gerçekleştirildiği ve Litvanya Merkez Bankası Başkanı'nın da gözlemci olarak yer aldığı kaydedildi.

Merkez bankası başkanlarının iki ayrı grupta toplandığı kura sonuçlarına göre, 1 Ocak 2015'te ilk olarak oylama hakkından vazgeçecek ülke merkez bankaları Grup 1'de İspanya, Grup 2'de de Estonya, İrlanda ve Yunanistan oldu.

Kura sonuçları

Grup 1'de Bundesbank Başkanı Jens Weidmann, 2015 yılının mayıs ve ekim aylarında, Fransa Merkez Bankası Başkanı Christian Noyer de aynı yılın Şubat, Temmuz ve Aralık aylarında oy hakkından vazgeçecek.

İspanya Merkez Bankası Başkanı Luis Maria Linde 1 Şubat 2015'te oylama hakkını yeniden kazanacakken, aynı dönemde Fransa Merkez Bankası Başkanı Noyer oy hakkından feragat edecek. Noyer, gelecek yılın temmuz ve aralık aylarında da oy kullanmayacak.

Grup 2'de ise Ocak 2015'te Estonya, İrlanda ve Yunanistan merkez bankası başkanları oy haklarından vazgeçecek. Kıbrıs Merkez Bankası Başkanı Chrystalla Georghadji Şubat 2015'te oy kullanmayacak olup, bu dönemde Estonya Merkez Bankası Başkanı Ardo Hansson oy hakkını yeniden elde edecek.

Rotasyon Sistemi

Avrupa Birliği Konseyi, AMB Yönetim Konseyi'ndeki başkanların sayısının 18'i aşmasının ardından, etkin kararlar alabilmeye devam edeceklerinden emin olmak için, 2003 yılında oylama rotasyon sistemini geliştirmeye karar verdi.

Rotasyon sisteminde, ekonomilerin büyüklüğüne bağlı olarak ülkeler iki ayrı grupta toplanıyor.

Her bir grupta yer alan merkez bankası başkanları, oy hakkını dönüşümlü olarak ellerinde tutuyor. Buna karşın, tüm başkanlar ellerinde oy hakkı bulunmasa da Konsey toplantıları ve tartışmalarına katılmaya devam ediyor.

AA