Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's, Güney Kore'nin not görünümünü "durağan"dan "pozitif"e çevirirken, ülkenin kredi notunu "A+" olarak teyit etti.

S&P'nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, not görünümünün pozitife çevrilmesine gerekçe olarak, son yıllarda Güney Kore ekonomisinin büyümede sergilediği güçlü performans gösterildi.

Açıklamada, Güney Kore'nin kredi notunun uygun politika çevresi, sağlam mali duruş ve genel olarak dengeli dış yükümlülük pozisyonunu yansıttığı kaydedilerek, bu güçlü yanların önemli güvenlik riskleri ve koşullu yükümlülüklerinden kaynaklanan olumsuzlukları da dengelediğine işaret edildi.

Güney Kore'de kişi başına düşen milli gelir büyüme trendinin yüzde 3 olacağı öngörülen S&P açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

"Ülke ihracatının geçmiş 5 yıldaki büyümesi, ağırlıklı olarak güçlü dış talebi yansıtıyor. Gıda ve hizmet ihracatının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYH) yaklaşık yüzde 55'ine yükseleceğini tahmin ediyoruz. Ayrıca, Güney Kore ekonomisi, 2014 yılında 29 bin doların üzerine yükselmesi beklenen ortalama GSYH ile sadece ihracat ve endüstri piyasasına bağlı kalmayıp, çeşitlenmeyi sürdürüyor. Bunların yanında, bize göre Güney Kore hükümetinin sağlıklı mali pozisyonu da kredibiliteyi etkileyen bir diğer önemli faktör. 2014 yılında GSYH'ın yüzde 24'ü olmasını beklediğimiz net kamu borcu da ılımlı olmayı sürdürüyor."

Açıklamada ayrıca, Güney Kore'nin "A+" olan kredi notuna ilişkin pozitif görünümün, ülke ekonomik büyümesinin diğer gelişmekte olan ülkelere kıyasla gösterdiği güçlü performansı, gelecek 1-2 yılda da sürdüreceği beklentilerini yansıttığı dile getirildi.