TVRadyo

İkinci el otomobil satışları durgun seyrediyor

İkinci el otomobil satışları durgun seyrediyor

Türkiye'de, yaz mevsimi başında hareketli günler geçiren ikinci el otomobil piyasası, yaklaşan Kurban Bayramı'na rağmen tatil sezonunun bitmesiyle durgun ilerliyor

20 Eylül 2014 Cumartesi, 11:40 Güncelleme: 21 Eylül 2014 Pazar, 12:00

Yaz mevsimi başında hareketli günler geçiren ikinci el otomobil piyasası, yaklaşan Kurban Bayramı'na rağmen tatil sezonunun bitmesiyle durgunluğa girdi.

Alışverişlerin kesildiğini, piyasanın durağan bir hal aldığını belirten otomobil galericileri, kış aylarının yaklaşması ve okulların açılmasıyla artan harcamaların, tüketicilerin otomobil talebini ertelettiği görüşünde birleşiyor.

Bursa Oto Galericileri Sitesi (Oto-Koop) Başkanı Rasim Hazar, yaptığı açıklamada, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve döviz kurlarındaki artışların ardından 2014 model araçların ciddi oranda zam görmesi ve talebin ekinci ele kaymasıyla yıla iyi başladıklarını hatırlattı.

Hazar, bu hareketliliğin yılbaşındaki kadar olmasa da ilkbahar hatta yaz aylarında bile sürdüğüne dikkati çekerek, bir miktar zamlansa da ikinci el otomobillerin sıfır araçlar karşısındaki fiyat cazibesini uzun süre devam ettirdiğini, bunun talebi canlı tuttuğunu dile getirdi.

Sonbahar ile genellikle araç talebi düşerken satış eğiliminin artması gerektiğini ancak son günlerde araç alana da satana da pek rastlamadıklarını söyleyen Hazar, "Son günlerde satışlar bıçak gibi kesildi. Alan da yok satan da. 40 arabam var. Son bir aydır birini bile satamadım. Hemen öncesinde piyasa iyiydi. Yaz ortasında bile araç sattık" ifadesini kullandı.

- İkinci elde de yıl sonu fırsatları bekleniyor

Tatil ve hemen ardından okulların açılmasıyla aile bütçelerinin sarsıldığını, bu dönemde otomobil alacak kadar parayı gözden çıkarmanın kolay olmadığını bildiren Hazar, aracı olmayanın talebini ertelediğini, satmayı düşünenlerin de yıl sonu fırsatlarını kolladığını belirtti.

Hazar, bu durgunluğun birkaç ay daha devam edeceğini öngördüğünü anlatarak, şunları kaydetti:

"İkinci el piyasasının hareketlenmesi için araç alım satımının olması lazım. Şu anda ikisi de pek yok. Bir-iki ay içinde şirketler filolarındaki eskiyen araçları elden çıkarmaya başlayacak. Bu, ikinci el araba almayı düşünenler için iyi bir fırsat yaratacak, dolayısıyla piyasaya da hareket getirecek. Ayrıca yeni yılla vergiler yükselmeden araba almak isteyenler, fırsatları kaçırmayacaktır. Özellikle sıfır araç almayı planlayanlar da otomotiv firmalarının yıl sonu indirimlerini bekliyor. Dolayısıyla ikinci el piyasasında hem alım hem de satış yönünde, yıl sonu itibarıyla bir miktar hareket beklenebilir ama özellikle geçtiğimiz yılbaşı ve ilkbahar hatta yaz aylarındaki satışlarımızın çok gerisindeyiz."

AA

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 97.988 1,94
USD/TRY 6,2907 1,46
EUR/TRY 7,3950 1,11
EUR/USD 1,1749 -0,24
FAİZ 25,40 0,32
ALTIN/ONS 1.200,04 -0,59
BRENT 78,80 0,13
Yukarı