Advertisement

New York Fed Başkanı William Dudley, daha önce birçok çıkışında olduğu gibi, doların fazla değerlenmesinin büyümeyi etkileyebileceği yönündeki uyarıları ile de ABD Merkez Bankası'nın politikalarına ilişkin ipuçları verebilir. Dudley Ekim 2010'da Fed'in ikinci genişleme dalgası öncesinde istihdam artışı ve enflasyonun yeni teşviği gerekli kıldığını söylemiş ve bir ay sonra bu gerçekleşmişti.

Dudley New York Fed Başkanı olarak politikada daimi oya sahip tek bölgesel başkan konumunda. Fed'in Wall Street'teki gözü ve kulağı olan Dudley'nin sözlerine dikkat etmekte fayda var.

Dudley Bloomberg Spot Dolar Endeksi'nin Haziran 2010'dan bu yana en yüksek seviyeye çıkmasının ardından, dolar ile ilgili açıklama yapan ilk Fed yetkilisi oldu. Bloomberg Most Influential Summit'te konuşan Dudley " Dolar fazla güçlenmesi halinde, büyüme için bazı sonuçlar doğuracaktır. Bu sonuçlar arasında daha kötü bir ticaret performansı, daha az ihracat ve daha fazla ithalat da olabilir. Doların fazla değerlenmesi aynı zamanda enflasyon üzerinde de kötü etkilere yol açabilir" diye konuştu.