Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nın euro bölgesi ekonomisinin canlandırılması için izleyeceği strateji devalüasyon gibi gözüküyor.

Draghi her ne kadar "Kur bizim için bir politika hedefi değil" dese de  yetkililer euronun yüzde 9 oranında değer kaybına yönelik olası adımları gizlemiyor.

Söz konusu amortisman, Avrupa açısından ithalatın maliyetini artırırken, ihracatta rekabet gücü sağlayacak. Bu hamlenin, 2009'dan bu yana en zayıf seviyeye ulaşan enflasyonu canlandırma çabalarını da desteklemesi hedefleniyor.

Ing Groep NV Euro Bölgesi kıdemli ekonomisti Martin Van Vliet, "Draghi bilanço boyutunu genişletmekten bahsettiği zaman, bana göre aklından geçen kur seviyeleriydi. Eminim ki euronun değer kaybediyor olmasından memnundur. Draghi, kurun politika aktarımında önemli bir kanal olduğunun farkında" dedi.  

AMB'nin politikalarının euronun zayıflamasından oldukça etikili olduğunu belirtren  Nomura International kıdemli ekonomisti Nick Matthews, "Açıkçası kur oranları, AMB'nin politika önlemlerinin etkinliğini ölçmek açısından önemli bir kanal" diye konuştu.