Advertisement

Yunanistan tahvilleri, teşvik planı kapsamında Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) ülke bankalarından borçlanma kâğıdı satın alabilmesi için gerekli adımları atacağı spekülasyonları ile 4 günden bu yana ilk kez yükseliş gösteriyor.

10 yıllık Yunanistan tahvil faizi, AMB yönetim kurulunun Yunanistan ve Kıbrıs bankalarından satın alacağı borçlanma kâğıtlarının nitelikleri üzerinde değişiklik yapılması için teklif sunacağının açıklanmasının ardından 1 aya yakın bir sürenin en büyük düşüşünü kaydetti.

Frankfurt’ta bulunan Commerzbank AG faiz oranı analistleri Alexander Aldinger ve Benjamin Schroeder’ göre, “AMB’nin yatırım derecesi sınırının altından Yunanistan ve Kıbrıs’ın teminatlı borçlanma kapsamında üst düzey kredi derecesine sahip olan kredi diliminden satın alım yapacağına yönelik rapor son zamanlarda dile getiren performans düşüklüğünü tersine çevirebilir”.

10 yıllık Yunanistan tahvil faizi 16 baz puan veya yüzde 0.16 yüzde puan düşerek Londra saati ile 12:07’de uüzde 6.48’e geriledi ve 4 Eylül’den bu yana en sert düşüşü gösterdi. Tahvil faizi oranı geçtiğimiz üç günde 47 baz puan yükseliş gösterdi.