Advertisement
HABERLER ABONE OL

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Michelle Bowman, enflasyonun muhtemelen "bir süre" yüksek kalacağını belirttiği açıklamasında yine de faiz oranlarının mevcut seviyelerde tutulmasıyla fiyat artışlarının önünde sonunda yavaşlayacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Fed Başkanı Jerome Powell'ın Çarşamba günkü açıklamalarından bu yana konuşan ilk Fed yetkilisi olan Bowman, son enflasyon verilerinin 2023 sonunda görülen düşük değerlerin geçici olduğunu gösterdiğini belirtti.

Politika faizinin sabit tutulmasıyla enflasyonun daha da düşeceğini söyleyen Bowman, “Ancak hâlâ görünümü etkileyen bir takım yukarı yönlü enflasyon riskleri görüyorum" dedi. Öte yandan Bowman, gelecek verilerin enflasyonu yüzde 2 hedefine döndürmek için yeterli olup olmadığını belirleyeceğine dikkat çekti.

Fed, 1 Mayıs tarihinde politika faizini piyasa beklentileri doğrultusunda 5,25-5,50 aralığında sabit bırakmıştı. Karar metninde Fed yetkililerinin enflasyonda beklenen gelişmelerin gerçekleşmediğine yönelik mesajları dikkat çekmişti.