Advertisement

Fed yüksek risk arz eden kaldıraçlı kredilerle ilgili gözetimlerini, sanayi genelindeki rehberliğinin bankalar tarafından göz ardı edilmesinin ardından anlaşma bazında incelemeye genişletiyor.

Bilginin gizli olmasından dolayı isminin açıklanmasını istemeyen kişilerin verdikleri bilgiye göre, Fed artık söz konusu kredilere her ay denetim yapıyor. Denetleyiciler, bireysel anlaşma ve riskleri gözden geçirerek borçlananın geri ödeme gücünü değerlendiriyor.

New York’taki MRV Associates yöneticisi Marya Rodriguez Valladares, “Bankalar uyarıldı ve azarlandı ancak hala piyasanın ısındığını yönelik pek çok işaret olduğunu görüyoruz. Bu kötü filmi daha önce görmüştük. Şu an asıl mesele düzenleyicilerin daha ileri düzeyde tedbirler alıp almayacakları” dedi.

Denetleyiciler şimdiye kadar kredi verilerini yıllık bir araştırmada topladılar ve geçtiğimiz sene bankalara Mart 2013’teki rehberlikte yayımlanan standartlara bağlı kalmaları yönünde uyarıda bulundular. Geçtiğimiz birkaç hafta süresince taktik değiştirdiler ve finansal krizin tetikleyicisi olmakla suçlanan aşırı riskli kredileri tek tek incelemeye başladılar.