Advertisement

Yatırımcılar, Eylül ayında, ayın sona ermesinden üç gün önce ünlü fon yöneticisi Bill Gross'un şirkettten ayrılmasının ardından, Pimco'nun amiral gemisi durumundaki 201.6 milyar dolarlık Total Return tahvil fonundan, itfalar dahil, 23.5 milyar dolar çekti.

Tahvil fonu yöneticisi Bill Gross, 43 yıl önce kurduğu Pimco Total Return fonundan, Pimco'nun yönetimine ilişkin diğer üst düzey yetkililer ile fikir ayrılığına düşmesinin ardından geçen hafta ayrıldı.

Gross'un ayrılmasının ardından, üst düzey para yöneticilerinden Daniel Ivascyn, performansın düzeltilmesi ve yönetim krizi çıkan şirkette suların durulması için şef yatırım yöneticiliğine getirildi.

Philadephia'da yatırım fonu danışmanı Burton Greenwald, "Önümüzdeki iki ya da üç aylık dönemde, önemli ölçüde itfalar göreceğimizi düşünüyorum," dedi ve "Bu durum, Pimco istikrara kavuşana dek devam edecek" şeklinde görüş bildirdi.

Gross'un 26 Eylül'de şirketten ayrıldığına ilişkin haber, tahvil piyasalarında hareketlenmeye neden oldu ve ABD hükümetini potansiyel çöküşü önlemek için piyasa katılımcıları ile konuşmaya yöneltti.

Financial Times'ta çıkan bir habere göre, Pimco, çıkışların Gross'un ayrılmasından hemen sonra yoğunlaştığını, ancak bu hafta "kayda değer bir şekilde" azaldığını kaydetti.

Total Return fonundan çıkışlar, geçen yıl Fed'in gevşek para politikasından geri çekilme işareti vermesi ile birlikte başladı ve Ocak ayında eş şef yatırım yöneticisi Mohamed el-Erian'ın istifası ile devam etti. Çıkışlar, Eylül ayındaki ile birlikte 17 ay üst üste gerçekleşti.