Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, Euro Bölgesi'nde enflasyonu ve ekonomik büyümeyi canlandırmak için en az iki yıllık bir süre için varlık alımı yapılacağını kaydetti.

Draghi, AMB'nin İtalya'nın Napoli kentinde gerçekleştirdiği ve faizleri rekor düşük seviyelerde tutma kararı aldığı toplantısının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Frankfurt merkezli AMB'nin teminatlı tahvil alımına bu ay ve varlığa dayalı menkul kıymet alımına bu çeyreğin başından itibaren başlanacağını duyurdu. Draghi, "Bu alımların bilanço üzerinde kayda değer bir etkisi olacaktır" dedi.

Alım programı, Draghi'nin 1 trilyon euroya (1.3 trilyon dolar) kadar varlığın bilançoya ekleneceğini işaret ederek, banka bilançosunun 2012 yılının başındaki seviyeye çıkarılacağını söylediği gevşeme planının bir parçası durumunda. AMB, Haziran ayından bu yana faiz oranlarını iki kez düşürdü ve reel ekonomiye yönelik kredilerin artırılması amacıyla bankalara kredi verilmesi gibi adımları içeren bir dizi tedbirleri duyurdu.

Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, dün yüzde 0.896 ile 2 Eylül'den bu yana en düşük seviyesini görmesinin ardından, iki baz puan yükselerek yüzde 0.92 seviyesine çıktı. Yunanistan'ın 10 yıl vadelilerinin faizi ise 10 baz puan gerileyerek yüzde 6.39'a indi.

Draghi, merkez bankasının varlık alım planına ilişkin detayları yerel saat ile 15:30'da açıklayacağını duyurdu. Draghi, planlanan alımların miktarı konusunda yatırımcılara bilgi vermedi ve politika yapıcıların, ihtiyaç duyulduğu takdirde, ilave politika tedbirlerine gitme konusunda görüş birliğine sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Fiyatlarda Düşüş

AMB Başkanı Draghi, ülkelerin varlıklarının alımının yapılacağını, ancak bunun uyarılar eşliğinde gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.

euro Bölgesi'nde enflasyon geçen ay yüzde 0.3'e yavaşladı ve yaklaşık beş yılın en düşük seviyesine indi. Merkez bankasının tercih ettiği orta vadeli enflasyon beklentilerinin göstergesi düşüşünü devam ettirdi. Euro Bölgesi'nde ekonomik büyüme ikinci çeyrekte durma noktasına geldi ve ekonominin 2008'den bu yana üçüncü kez resesyona girme riskinin artmasına neden oldu.

Euro Bölgesi'nde fabrikalar Eylül ayında fiyatlarda bir yılı aşkın sürenin en hızlı indirimini gerçekleştirdi ve bölgenin en büyük ekonomisi Almanya'da imalat sanayi, Fransa, Avusturya ve Yunanistan'da da olduğu üzere daraldı.

AMB2nin Yönetim Konseyi'nin 24 üyesi, bugünkü toplantıda, politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0.05'te bıraktı. Bu karar, Bloomberg'in anketine katılan 60 ekonomistin tümü tarafından doğru tahmin edildi. Banka ayrıca mevduat imkanı faizini eksi yüzde 0.2'de ve marjinal borç verme faizini ise yüzde 0.3 seviyelerinde tuttu.