Advertisement

(16:00'da güncellendi)

Altın, küresel ekonomik büyümenin yavaşlamakta olduğuna ilişkin endişelerin Fed'in faiz artırımlarını daha ileri bir tarihe öteleyebileceği beklentisini güçlendirmesi ve bunun da doları düşürmesi sonrası, yaklaşık dört haftanın en yüksek seviyesine tırmandı.

Altın New York'ta, ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi'nin yüzde 0.4 gerileyerek son sekiz haftadaki ilk haftalık kaybını daha da derinleştirmesi ile birlikte, yüzde 1.3 kadar yükseldi ve geçen haftaki yüzde 2.4'lük kazancını daha da ilerletti. Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, haftasonunda yaptığı açıklamada, küresel ekonomideki yavaşlama ile birlikte, ABD faizlerindeki artışın ötelenebileceğini kaydetti. Küresel hisse senetleri Şubat ayından bu yana en düşük seviyesine inmesinin ardından fazla değişmedi.

Altın ayrıca, Hindistan'da yaklaşan düğün sezonu ve Diwali festivali öncesi talebin güçlenmekte olduğu spekülasyonundan da destek buldu. Küresel hisse senetlerinin göstergesi MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi, geçen hafta yüzde 2.7 düştükten sonra, yatırımcıların dikkatlerini küresel büyüme beklentilerine ve merkez bankalarının teşvik politikalarına çevirmeleri ile birlikte fazla değişmedi. Altın geçen yıl, Fed'in parasal teşvikleri azaltacağı beklentisi ile yüzde 28 düştü ve 30 yılın en hızlı yıllık kaybını gerçekleştirdi.

INTL FCStone Inc. analisti Edward Meir, "Altın, hafta boyunca, hem hisse senedi piyasalarından hem de dolardan etkilenmeye devam ececek," dedi ve "Hem hisse senetleri hem de dolarda kısa vadede düşüş bekliyoruz ve bu durum altına destek sağlar" şeklinde görüş bildirdi.

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, bugün erken saatlerde ons başına 1,238 dolar ile 17 Eylül'den bu yana en yüksek seviyesini görmesinin ardından, yüzde 0.5 yükselerek, New York saati ile 08:05'te ons başına 1,227.20 dolara çıktı. Spot altın Londra'da yüzde 0.3 değer kazanarak ons başına 1,227.16 dolara geldi.

Vadeli kontratlarda işlem hacmi, Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 23 üzerindeydi.

Faiz Oranları

Altın, bu ayın başlarında, 2014 yılındaki kazançlarını geri verdi. Yükselen faizler, altının yatırımcılarına yalnızca fiyat artışları yoluyla kazanç sağlamasından dolayı, metalin cazibesinin azalmasına yol açarken, güçlenen dolar çoğunlukla metale yönelik değer koruma talebinin azalmasına neden oluyor.

Barclays Plc analistleri, bugün e-posta yoluyla gönderdikleri bilgilendirme notunda, "Altın üzerinde aşağı baskı oluşturan makro dinamiklerin tersine dönmesi ve fiziki talebin geri gelmesi fiyatların bir sıçrama yapmasına neden oldu," dedi ve "Hindistan'da altın alımları, önemli festivallerin yaklaşması ile birlikte aylık bazda iyileşmeye başladı. Dünyanın en büyük altın kullanıcısı Çin'deki yatırımcıların son dönemdeki düşük fiyatların avantajından yararlanması da altını destekledi" şeklinde görüş bildirdi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) geçen hafta küresel büyüme tahminini düşürdü ve Euro Bölgesi'nin resesyon riskiile karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu. Traderlar, Bloomberg'in derlediği verilere göre, Fed'in gösterge faizi Temmuz 2015'teki toplantısında artırma olasılığını yaklaşık yüzde 25 olarak görüyor. Bu oran 18 Eylül'de yüzde 59 seviyesindeydi.

Aralık vadeli gümüş yüzde 0.6 tırmanarak ons başına 17.40 dolara ulaştı. Platin vadelileri fazla değişmeyerek ons başına 1,262.10 dolarda kalırken, Aralık vadeli palladyum yüzde 0.5 yükselerek ons başına 789.25 dolara çıktı.

(16:00'da güncellendi)