Advertisement

Hong Kong’ta işlem gören Çin hisseleri, yavaşlayan küresel ekonominin materyallere talebi düşüreceği ve Tüketici Güvenini azaltacağı endişesi ile 3 ayın en zayıf seviyesine geriledi.

PetroChina Co., Brent petrolü vadelilerinin kayıpları 4 yıla yakın bir sürenin en düşük seviyesine genişletmesinin ardından Hong Kong’da yüzde 2.3 değer kaybına uğradı. Agile Property Holdings Ltd., şirket başkanının Çin savcıların kontrolü altında yerleştirilmesinin ardından rekor seviyede geriledi. Inner Mongolia Yili Industrial Group Co. ve Kweichow Moutai Co. en az yüzde 1.7 düşüş kaydetti. Bugün açıklanan veriler Çin’de ihracatın Eylül ayında beklentilerin üzerinde arttığını gösterdi.

Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1 düşüş ile 10,196.08 puana geriledi ve 25 Haziran’dan bu yana en düşük kapanışı gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1 gerileme ile 2,351.39 puana geldi. Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Draghi Almanya’nın maliye bakanı ile Euro Bölgesi’nde büyümenin canlandırılması için atılacak adımlar konusunda görüş ayrılığı yaşadı. Fed yetkilileri küresel ekonomik yavaşlamanın ABD ekonomisine risk oluşturduğunu ifade etti.

Şanghay’daki Zheshang Securities Co. analistlerinden Zhang Yanbing, “Hisse senedi piyasası şimdilik zirveye ulaştı. Bugünkü olumlu verilere rağmen daha fazla yükseliş gelmez. ABD hisseleri kötü seyretti ve bu hafta açıklanacak veriler, piyasa için belirsizliğe işaret ediyor” dedi.