Advertisement

Para yöneticilerinin artan petrol fiyatları üzerindeki iddialarını 5 haftanın en yüksek oranında düşürmeleri ile ABD’de işlem gören vadeliler ayı piyasasına girdi.

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu verilerine göre, hedge fonları ve diğer büyük spekülatörler, 7 Ekim’de sona eren 7 günlük dönemde Batı Teksas türü ham petroldeki (WTI) net-uzun pozisyonlarını yüzde 4.8 düşürdüler. Kısa pozisyonlar yüzde 8 yükselerek 1 aya yakın bir sürenin en büyük artışını gösterdi.

WTI Avrupa gösterge petrolü Brent’e katılarak Haziran ayında ulaştığı zirveden yüzde 20’den fazla gerileme kaydetti ve ayı piyasası tanımını karşıladı. ABD’de petrol stokları 3 Ekim’de sona eren haftada Nisan’dan bu yana en büyük artışı gösterirken, yurtiçi üretim 28 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Hükümetin 7 Ekim’deki beklentisine göre ülke genelinde talep bu yıl 2012’den bu yana en düşük seviyeye gerileyecek.

BNP Paribas SA emtia piyasaları strateji müdürü Harry Tchilinguirian, “Düşüşteki genişleme ana olarak arza yönelik endişelerden kaynaklanıyor. ABD’nin petrol stoku oldukça fazla” dedi.

WTI petrol vadelileri Nymex elektronik işlemlerde 2.31 dolar veya yüzde 2.5 düşerek ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu tarafından denetlenen periyotta varil başına 88.85 dolardan işlem gördü. Fiyatlar 9 Ekim’de 85.77 dolara geriledi ve bugünkü elektronik işlemlerde 84.25 dolara kadar düştü. Brent petrolü Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında düşüşü 3. haftaya taşırken, bugün 87 dolardan işlem görüyor.