Advertisement

2014 Nobel Ekonomi Ödülü, piyasa gücü ve regülasyona ilişkin analizinden dolayı, Toulouse Üniversitesi'nden Jean Tirole'nin oldu.

Kazananı belirleyen İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, bugün Stokholm'de yaptığı açıklamada, Tirole'nin ödüle, "endüstrilerin birkaç güçlü firma ile nasın anlaşılabileceği ve regüle edilebileceğine" ilişikin çalışmasından dolayı layık gördüldüğünü duyurdu. Tirole, böylelikle, 8 milyon kronluk (1.1 milyon dolar) elde edecek.

Akademi, "1980'lerin ortalarından bu yana, Jean tirole, bu gibi piyasa aksaklıllarına ilişkin araştırmalara yeni bir can verdi," dedi ve "Tirole'nin piyasa gücüne ilişkin analizi, merkezi politika soruları üzerinde güçlü bir taban ile birlikte, birleştirilmiş bir teori getirdi: hükümer şirket birleşmeleri ve kartellerle nasıl mücadele etmeli ve tekelleri nasıl regüle etmeli?" açıklamasında bulundu.

ABD'deki MIT'de (Massachusetts Institute of Technology) 1981 yılında doktorasını tamamlayan 61 yaşındaki Tirole, Toulouse Ekonomik Bilimler Fakültesi Sanayi Ekonomisi Enstitüsü bilimsel başkanlığını üstlenmişti.

Nobel ödülünün getirdiği tanınmışlık, bu ödül sahiplerinin teorilerine ekonomi politikasının oluşturulmasına daha fazla katkı imkanı sağladı. Bu ödülü önceden kazananlar arasında Milton Friedman, James Tobin ve Friedrich August von Hayek yer alıyor.

Geçen yılki ödül, varlık fiyatlarının nasıl hareket ettiğinin anlaşılmasının derinleşmesine yönelik çalışmalarından dolayı Eugene F. Fama, Lars Peter Hansen ve Robert J. Shiller'e verildi. 2009 yılında, Elinor Ostrom, Oliver Williamson ile birlikte yürüttüğü piyasaların sınırlarına ve kurumların nasıl işlediğine ilişkin çalışmasından dolayı bu ödülü kazanan ilk kadın oldu.

- Nobel Ekonomi Ödülü

Nobel Ekonomi Ödülü, 1968'te İsveç Merkez Bankası tarafından Nobel Ödülleri'nin kurucusu Alfred Nobel anısına kuruldu. 1969'tan bu güne 46 kez dağıtılan ödüllerden 17'si iki kişi, 6'sı da üç kişi arasında paylaştırıldı.

Nobel Ekonomi Ödülü'nün en genç sahibi, 1972'de 52 yaşındayken ödüle layık görülen Kenneth J. Arrow oldu. 2007'de Nobel Ekonomi Ödülü'ne layık görülen 90 yaşındaki Leonid Hurwicz, tüm alanlarda Nobel Ödülü verilen en yaşlı kişi olarak tarihe geçti.


- 2000'den bu yana Nobel Ekonomi Ödülü'nü kazananlar:


2000: James J. Heckman ve Daniel L. McFadden


2001: George A. Akerlof, A. Michael Spence ve Joseph E. Stiglitz


2002: Daniel Kahneman ve Vernon L. Smith


2003: Robert F. Engle ve Clive W.J. Granger


2004: Finn E. Kydland ve Edward C. Prescott


2005: Robert J. Aumann ve Thomas C. Schelling


2006: Edmund S. Phelps


2007: Leonid Hurwicz, Eric S. Maskin ve Roger B. Myerson


2008: Paul Krugman


2009: Elinor Ostrom ve Oliver E. Williamson


2010: Peter A. Diamond, Dale T. Mortensen ve Christopher A. Pissarides


2011: Thomas J. Sargent ve Christopher A. Sims


2012: Alvin E. Roth ve Lloyd S. Shapley


2013: Eugene F. Fama, Lars Peter Hansen ve Robert J. Shiller