Advertisement

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili vadelileri, küresel büyüme noktasındaki endişelerin güvenli varlıklara talebi artırması nedeniyle 11 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Çin Merkez Bankası (PBOC) Başkanı Zhou Xiaochuan’ın ‘ihtiyatlı para politikasına’ olan ihtiyacı yinelemesinin ardından vadeli tahvil kontratlarını altı gün üst üste yükseldi. Eurodollar vadelilerindeki yükseliş, ABD Merkez Bankası Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer’ın küresel büyümedeki sıkıntıların faiz artışını erteleyebileceği yönündeki açıklamasının traderların bu yöndeki tahminlerini artırdıklarını ortaya koydu. 10 yıl vadeli Avustralya tahvil faizleri de Haziran 2013’ten bu yana en düşük seviyeye gerilerken, İngiltere tahvil faizleri de düştü.

Sidney’deki Commonwealth Bank of Australia tahvil araştırma biriminin başındaki Adam Donaldson “Çin’den şu noktada teşviki artırmayacaklarına dair yorumlar geldi. Fed yetkililerinin açıklamaları küresel büyüme endişelerinin faiz artışını engellemek noktasında etkili olabileceğini gösteriyor. Tüm bunlar tahvil piyasaları için destekleyici nitelikte” yorumlarını yaptı.

10 yıl vadeli ABD tahvil vadelileri 11/32 artarak, Londra saati ile 09:42’de 1.000 dolar başına 126 29/32 oldu. Fiyat Kasım’dan bu yana en yüksek kapanışa doğru ilerliyor. İşlem hacmi 1.8 milyonluk 1 yıllık gün ortalamasının yanında 138,157 oldu.