Advertisement

10 yıl vadeli Almanya devlet tahvil faizleri rekor düşük seviyeye 4 baz puan kadar yakın ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) yetkilileri arasındaki fikir ayrılıklarının teşvik tahminlerini azaltması ile İtalya tahvillerine nazaran daha fazla getiri sağlıyor.

AMB Başkanı Draghi ile Almanya Merkez Bankası Başkanı Jens Weidmann arasında Euro Bölgesi ekonomisinin nasıl toparlanacağı konusunda yaşanan anlaşmazlık ile Almanya tahvilleri yerine İtalya ve İspanya tahvilleri için yatırımcının talep ettiği getiri primi iki gün üst üste yükseldi. Standard & Poor’s'un Finlandiya’nın AAA notunu düşürmesinin ardından devlet tahvilleri yatay seyrederken, Fransa’nın not görünümünün negatife değiştirilmesi tahvillerde ciddi bir değişikliğe neden olmadı. Yunanistan tahvilleri Başbakan Samaras’ın güvenoyu almasına rağmen geriledi.

Helsinki’de bulunan Nordea Bank AB sabit gelir analisti Jan von Gerich “AMB’nin ileri teşvik hamlesine ilişkin beklentilerin azalmasının, İspanya ve İtalya tahvillerini kötü etkileyeceğine ilişkin kesin bir beklenti var” dedi.

10 yıl vadelİ Almanya tahvil faizleri Londra saati ile 11:58’de yatay seyrederek yüzde 0.90 oldu. Faizler 9 Ekim’de yüzde 0.858 olmuştu. Ağustos 2024 vadeli yüzde 1’lik tahvilin fiyatı ise 100.955 oldu.

10 yıl vadeli İspanya tahvil faizleri 2 baz puan artışla yüzde 2.34 oldu ve Almanya tahvilleri arasındaki fark 1 baz puan artışla 144 puan