Advertisement

Koç Holding ve Aygaz, AES Entek'in toplam yüzde 49,6 hissesini 125 milyon dolara satın almak için sözleşme imzaladı. Böylece, Koç Holding, AES Entek'teki toplam payını yüzde 99,24'e çıkaracak.

Koç Holding'in Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yer alan açıklamasında, AES Mont Blanc Holdings BV'nin, AES Entek Elektrik Üretimi AŞ'de sahip olduğu yüzde 49,62 hissesinin, toplam 125 milyon dolara Koç Holding ve iştiraki Aygaz'a satışı için sözleşme imzaladığı bildirildi. Şirket, bu kararla elektrik enerjisi sektöründe kontrol gücü elde etmeyi hedefliyor.

Açıklamada, sözleşme kapsamında, Koç'un iş ortağı konumundaki AES'in, AES Entek'te sahip olduğu 133 milyon 594 milyar 282 bin lira nominal değere denk gelen yüzde 24,81 hissenin Koç Holding, yüzde 24,81 paya denk gelen diğer 133 milyon 594 milyar 282 bin lira nominal hissenin de Aygaz tarafından satın alındığı belirtildi.

Söz konusu işlem sonrası Koç Holding'in AES Entek'teki toplam payının yüzde 99,24'e ulaşacağı aktarılan açıklamada, AES Entek'in, alım tarihinden itibaren holdingin finansal tablolarında bağlı ortaklık olarak izleneceği ifade edildi.

Açıklamaya göre, hisse devir işlemlerinin Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) onayı ve gerekli yasal izinlerin alınmasının ardından tamamlanması ve alım bedelinin nakden ve peşin olarak ödenmesi öngörülüyor.

AA