Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) "2014 Bankacılık Yapısı Raporu"nda, Euro Bölgesi bankacılık sektörü toplam aktiflerinin 2008 yılındaki 33,5 trilyon euro, 2012 yılındaki 29,6 trilyon euro seviyesinden 2013'te 26,8 trilyon euro seviyesine gerilediği bildirildi.

AMB, 2013 yılı sonuna kadar Euro Bölgesi bankacılık sektöründeki yapısal gelişmelerin değerlendirildiği "2014 Bankacılık Yapısı Raporu"nu yayımladı.

Bankadan yapılan açıklamada, "Rapor, Euro Bölgesi bankacılık sisteminin süregelen konsolidasyonunun 2013 yılında devam ettiği gösteriyor. Rasyonalizasyon süreci, söz konusu sistemin genel verimliliğinin artmaya devam ettiğine işaret ediyor" denildi.

Açıklamada, bölgede kredi kuruluşlarının toplam sayısının 2012 yılındaki 6 bin 100 ve 2008'deki 6 bin 690'dan geçen yıl 5 bin 948'e gerilediği ifade edildi.

Euro Bölgesi ülkelerinin bankacılık sektörünün genel olarak finansal krizlerden güçlü şekilde etkilendiği ve en belirgin yapısal değişlikleri yaşadığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Euro Bölgesi bankacılık sektörünün toplam aktifleri 2012 yılındaki 29,6 trilyon euro ve 2008'deki 33,5 trilyon euro seviyesinden 26,8 trilyon euroya geriledi. Bu genel olarak büyük bankaların toplam bilançosundaki daralmadan kaynaklandı."

Düşük faiz ortamı, varlık kalitesinde devam eden bozulma ve bazı durumlarda yeniden yapılandırma ve mahkeme masrafları sebebiyle sektör karlılığının zorlanmaya devam ettiği dile getirilen açıklamada, toplam faaliyet gelirlerinin ise marjinal olarak arttığı ve tüm ülkelerdeki bankacılık sektörünün faaliyet zararından kaçındığının altı çizildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen AMB Başkan Yardımcısı Vítor Constancio, "Rapor, Avrupa bankacılık sektörünün kaldıraç oranını azaltmaya devam ettiğini gösteriyor. Bu durum, araştırılması gereken sözde gölge bankacılık faaliyetindeki önemli artışla telafi edilmiştir" değerlendirmesinde bulundu.

AA