Advertisement

(16:25'te güncellendi)

Altın New York'ta, ekonomik büyümenin yavaşlamakta olduğu endişelerinin güvenli liman alımlarını desteklemesi sonucu, yaklaşık dört haftanın en yüksek seviyesi yakınında seyretti.

Altın bu ay, Fed yetkililerinin küresel ekonomik yavaşlamanın ABD'de faiz artırımlarını geciktirebileceğini işaret etmesi ile birlikte yükselirken, dolar ve küresel hisse senetleri değer kaybetti. Ham petrol fiyatları New York'ta son altı günde beşinci kez düştü. Bazı yatırımcılar, petrol fiyatlarındaki düşüşün enflasyonu düşüreceğini ve bunun da altına gelen enflasyona karşı korunma talebini azaltacağını düşünüyor.

Metal bu ayın başlarında, iyileşmekte olan ABD ekonomisine ilişikin işaretlerin borçlanma maliyetlerinin artırılması için durumu güçlendirmesi ile birlikte bu yılki kazançlarını geri verdi. Yükselen faiz oranları, yatırımcısına genellikle yalnızca fiyat artışları yoluyla kazanç sağlayan altının çekiciliğini azaltırken, güçlenen dolar, metale yönelik değer koruma talebini azaltıyor.

Mumbai, Hindistan merkezli AnandRathi Commodities Ltd. analisti Abhishek Chinchalkar, bugünkü raporunda, "Fed'in faiz artırımının zamanlamasına iilişkin belirsizliğin şimdilerde artış göstermesi ile birlikte, hisse senetleri ve doların savunma durumunda kalmaya devam etmesini ve bunun da altını desteklemesini bekliyoruz," dedi ve "Kazançlar, petrol baskı altında kalmaya devam ederse, ons başına 1,250 dolar civarında engelle karşılaşabilir," şeklinde görüş bildirdi.

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.5 yükselerek, New York saati ile 07:36'da, ons başına 1,236.10 dolara çıktı. Metal dün 1,238 dolar ile 17 Eylül2den bu yana en yüksek seviyesini gördü. Spot altın Londra'da fazla değişmeyerek ons başına 1,235.81 dolarda kaldı.

İşlem Hacmi

Vadeli kontratlarda işlem hacmi, Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 15 altındaydı. Altın vadelileri, Bloomberg Dolar Spot Endeksi'nin dört yılın zirvesinden başlattığı düşüşünü daha da genişletmesi ile birlikte, 6 Ekim'de gördüğü bu yılın en düşük seviyesi olan 1,183.30 dolardan ralli yaptı.

Batı Teksas petrolü (WTI) geçen hafta 2012 yılından bu yana en düşük seviyesini gördü. Beş yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin başa baş faizi ile ölçülen enflasyon beklentileri Haziran 2013'ten bu yana en düşük seviyesi yakınında.

INTL FCStone Inc. analisti Edward Meir, bilgilendirme notunda, "Düşük petrol fiyatları teorik olarak, daha düşük enflasyon rakamlarının geleceği anlamını taşımalı," dedi.

Altın destekli exchange traded fonlarındaki varlıklar, Bloomberg'in derlediği verilere göre, dün 3.7 ton artarak 1,666 tona çıktı ve soniki haftada ilk kez artış gerçekleştirdi. Varlıklar geçen hafta son beş yılın en düşük seviyesine indi.

Aralık vadeli gümüş New York'ta yüzde 0.8 yükselerek ons başına 17.49 dolara çıktı. Aralık vadeli palladyum yüzde 1 yükselerek ons başına 794.20 dolara çıkarken, Ocak vadeli platin yüzde 0.8 tırmanarak ons başına 1,270.90 dolara ulaştı.

(16:25'te güncellendi)

(09:35'te güncellendi)

Altın, küresel büyümede yavaşlama ile birlikte Fed'in borçlanma maliyetlerini artırmayı geciktirebileceği beklentisinin doları düşürmesi ve altına yönelik değer koruma talebini artırması sonucu, dört haftanın en yüksek seviyesi yakınında işlem gördü.

Spot altın, dünkü seviyesi olan ons başına 1,235.87 dolardan, bugün Singapur saati ile 14:14'te, 1,234.77 dolara geldi. Metal dün 1,237.86 dolara kadar çıkarak 17 Eylül'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Altın, Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer'ın 11 Ekim'de yaptığı açıklamada, küresel ekonomik büyümenin beklenenden daha zayıf olması durumunda, Fed'in gevşek para politikasından çıkışı yavaşlatabileceğini kaydetmesinin ardından değer kazandı.

Altın, Bloomberg Dolar Spot Endeksi'nin dört yılın zirvesinden başlattığı düşüşünü daha da genişletmesi ile birlikte, 6 Ekim'de gördüğü bu yılın en düşük seviyesi olan 1,183.24 dolardan ralli yaptı. Fed'in faizleri kayda değer bir süre sıfır seviyesi yakınında tutma taahhüdünü yinelediği Eylül ayı toplantısının tutanakları, yetkililerin küresel yavaşlamadan dolayı ABD ekonomisinin risk altında olabileceği endişesini taşıdığını gösterdi.

Commonwealth Bank of Australia analisti Lachlan Shaw, "Altın, Fed'in faizleri tekleyen küresel ekonomiden dolayı düşük tutacağı görüşlerinden dolayı, dolarda görülen düşüş ile birlikte yükseldi," dedi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi bugün de yüzde 0.2 kadar gerileterek, dünkü yüzde 0.5'lik kaybını daha da genişletti. Endeks geçen hafta, 15 Ağustos ile biten haftadan bu yana ilk kez haftalık bazda kayıp yaşadı.

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, dün ons başına 1,238 dolar ile 17 Eylül'den bu yana en yüksek seviyesini görmesinin ardından, yüzde 0.4 değer kazanarak 1,235 dolara ulaştı. Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) SPDR Gold Trust'taki altın varlıkları dün, 10 Eylül'den bu yana ilk kez yükseldi.

Spot gümüş, dünkü seviyesi olan ons başına 17.4881 dolardan bugün 17.4844 dolara geldi. Spot platin yüzde 1.1 yükselerek ons başına 1,276.95 dolara çıkarken, palladyum yüzde 1.1 primle ons başına 793.60 dolara ulaştı.

(09:35'te güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
14 Ekim 2014 Salı, 10:40 Misafir alıma devam ralli dip çalışması tamamlandı:)