Advertisement

Dünyanın en büyük enerji ihracatçısı Rusya, gerileyen petrol fiyatlarının para birimi üzerindeki baskıyı artırması ile rublenin işlem bandındaki değişim dün 7. güne taşındı.

Rusya merkez bankası web sitesindeki verilere göre hedef dolar-euro sepetinin tabanını 10 kopek (rublenin yüzde biri) düşürerek 45.35’e getirdi. Ruble, Ukrayna kriziyle ilgili yaptırımların Rusya’da dolar sıkıntısı yaratması ile Haziran ayından bu yana dünyanın en kötü performansını gösteren para birimi olurken, Brent petrolü Haziran ayındaki zirvesinden yüzde 24 geriledi. Rus hükümeti bütçesinin yarısından petrol ve gaz sanayinden sağlıyor.

Rusya’nın rubledeki değer kaybını yavaşlatmak amacıyla bu ay yaklaşık 6 milyar dolar harcamasıyla politika yapıcıların faiz oranlarını para birimi desteklemek için yükselteceği iddiaları alevlendi. ABD ve Avrupa Birliği yaptırımları ile Batı borç piyasalarının dışında tutulan pek çok şirket dolar ve euro sıkıntısı çekiyor. Merkez bankası tahminine göre bu şirketler Aralık sonu itibarıyla yaklaşık 55 milyar dolar tahvil vadesi ile karşı karşıya kalacak.

Rusya merkez bankası bugünkü verilere göre 10 Ekim’de 43 milyar dolar tutarında euro satışı yaptı. Bu miktara dün ABD piyasalarının resmi tatil dolayısıyla kapalı olması sebebiyle dolar cinsinden müdahaleler dâhil değil.