Advertisement

İngiltere'de enflasyon, Eylül ayında ekonomist beklentilerinin üzerinde yavaşladı. Bu düşüşte gerileyen petrol fiyatları ve güçlenen sterlinin ithalat maliyetini azaltması etkili oldu.

Tüketici fiyatları Ağustos'taki yüzde 1.5 seviyesinden Eylül'de yüzde 1.2'ye geriledi. Bu oran Eylül 2009'dan bu yana en düşük seviye. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı enflasyonun yüzde 1.4'e gerileyeceği yönündeydi. Ayrıca İngiltere'de çekirdek enflasyon da beş yılın en düşüğüne geriledi.

İngiltere merkez bankası Bank of England, bu ayki toplantıda politika faizini rekor düşük seviye yüzde 0.5'te tutarken, Başkan Mark Carney küresel enflasyon ortamının iyimser olduğunu ifade etmişti. Bu durum merkez bankasının Euro Bölgesi'ndeki olası bozulmaların İngiltere'nin genişlemesinde yaratabileceği dalgalanmalara karşı acil durum politikalarını sakladığı görüşünü destekliyor.

Sterlin veri sonrasında gerilerken, Londra saati ile 09:31'de düne göre yüzde 0.6 aşağıda ve 1.5984 dolardan işlem görüyor.